Опис:
Миколаївська астрономічна обсерваторія - науково-дослідний інститут. Заснована адміралом Олексієм Грейгом як морська обсерваторія в 1821 році з метою забезпечення Чорноморського флоту часом, морехідні картами і навчання морських офіцерів астрономічним методам орієнтування. Місцем для будівництва було обрано вершина Спаського кургану - найвищий пагорб Миколаєва, а автором проекту був архітектор Чорноморського адміралтейства Федір Вунш.
На пост першого директора був призначений Карл Кнорре. Він почав займатися науковими астрономічними дослідженнями і в 1832 році створив 5-й лист зоряної карти Берлінської академії наук, за допомогою якого потім були відкриті малі планети Астрея і Флора. Астрономічні дослідження були продовжені другим директором Іваном Кортацці, яким було отримано каталог положень зірок, згодом названий «Миколаївська зона».
У морській період діяльності обсерваторії Кнорре і Кортацці були виконані гідрографічні роботи на Азовському, Чорному і Мармуровому морях, проведені опису та визначені більш точні географічні координати багатьох опорних пунктів карт зазначених морів. Флот був забезпечений точними інструментами і досконалими методами визначення часу (довготи) і широти.
Після того, як в 1912 році осерваторія отримала статус південного відділення Пулковської обсерваторії. Головним її завданням стало виконання регулярних спостережень Сонця і тіл Сонячної системи. Для оснащення нового відділення з Одеси були перевезено додаткове обладнання.
Відродження обсерваторії пов'язано з ім'ям директора Леоніда Семенова, який очолив обсерваторію в 1923 році. У 1931 році в обсерваторії була створена високоточна служба часу, яка брала участь в національних та міжнародних програмах по визначенню точного часу.
У 1961 році після введення в дію перевезеного також з Пулкова зонного астрографа фірми в обсерваторії почалася історія фотографічної астрометрії. У 1957-1969 роках проводилися візуальні і фотографічні спостереження штучних супутників Землі для визначення їх орбіт.
У 1970-80-і роки обсерваторія була ініціатором і основним виконавцем декількох наукових експедицій для спостережень в умовах полярної ночі на острові Західний Шпіцберген і в умовах високогір'я на Кавказі.
У 1992 році Миколаївська астрономічна обсерваторія стала самостійним науковим закладом, а в 2002 році отримала статус науково-дослідного інституту. У цей період НАО розширила тематику досліджень в область астрономічного приладобудування і дослідження навколоземного простору. У 1995 році в НАО створений і введений в дію автоматичний телескоп з ПЗЗ-приймачем, який в 1999 році включений в список об'єктів, що становлять національне надбання України.
У 2009 році створено перший на Україні мобільний телескоп "Мобітел", що складається з чотирьох самостійних монтувань, оснащених сучасними ПЗЗ-камерами і системою програмного керування в режимі віддаленого доступу.
У квітні 2007 року обсерваторія потрапила в число об'єктів, які можуть претендувати на включення до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. До складу пам'ятника входить територія обсерваторії площею 7,1 гектарів, головна будівля обсерваторії як пам'ятник архітектури, старі і сучасні павільйони і споруди наукового і господарського призначення, парковий ландшафт.
В даний час в обсерваторії ведуться роботи в наступних областях: динаміка тіл Сонячної системи, дослідження об'єктів навколоземного простору, створення астрометричних каталогів зірок, інформаційна підтримка астрономічних досліджень, астрономічне приладобудування, історія астрономії.
Недалеко від обсерваторії розташований один з найбільш елегантних міських готельно-ресторанних комплексів в Миколаєві під назвою Корал. Територія комплексу прикрашена красивим невеликим будинком із затишною домашньою атмосферою, в якому можна насолодитися теплим гостинністю або повечеряти в ресторані.
Страница в каталоге предприятий: Николаевская астрономическая обсерватория
Страница в каталоге гостиниц: Коралл. Отельно-ресторанный комплекс
Мапа:
Дивиться також:
Готелі та квартири у Миколаєві
Відео про це місце:
Інші пам'ятки поруч: