Святогірський державний історико-архітектурний заповідник

Опис:

Святогірський державний історико-архітектурний заповідник складається з комплексу пам'яток історії та культури ХVII-XIX ст. : Святогірської Свято-Успенської Лаври, пам'ятки монументального мистецтва, Меморіального комплексу періоду Великої Вітчизняної війни на горі Артема, пам'ятника на могилі лейтенанта В.М. Камишева. Всього в заповіднику близько 30 пам'яток історії та архітектури. Він був створений в 1980 році.

Заповідник стоїть на Святих горах (крейдяних виступах на правому березі річки Сіверський Донець, названих так на честь міста Святогірськ. Печери в крейдяних виступах були заселені ченцями-пустельника, які жили тут з незапам'ятних часів (за припущеннями пізніших істориків, з XI століття). Перші історичні відомості про Святих Горах датуються 1526 роком, коли німецький дипломат С. Герберштейн згадує про наявність переправи через Донець і сторожового пункту у Святих Гір. В 1-й чверті XVII століття вже існував тут православний монастир, до торий мав назву Святогірська пустинь Пречистої Богородиці. Близько 1624 року тут був заснований Святогірський Успенський монастир, який не мав до кінця XVII століття жодного наземного споруди.

Будівництво монастирського комплексу біля підніжжя крейдяної скелі відноситься до початку XVIII століття, коли пожертвами ізюмського полковника Ф. Шидловського зводиться мурований Успенський собор та інші споруди. Розвиток архітектурного ансамблю в стилі українського бароко XVIII ст. було перервано закриттям монастиря в 1787 р за Указом Катерини II про секуляризації церковних земель. Все майно разом із земельними володіннями в 30 тис. Гектар виявилися у володінні князя Григорія Потьомкіна-Таврійського. Відновлення Успенського монастиря відбулося в 1844 році за ініціативою А. М. та Т. Б. Потьомкіна.

Успенський собор та інші будівлі монастирського комплексу XVIII в. не збереглися після кардинальної реконструкції Святогірського ансамблю в сер. XIX століття. У 1850 році за проектом архітектора Андрія Тона зводиться Покровська церква з дзвіницею, в 1859 - 1868 рр. - новий Успенський собор в псевдовізантійському стилі (архітектор А. М. Горностаєв). До 50-х років XIX ст. відносяться такі оригінальні споруди Святогірського архітектурного комплексу як Андріївська каплиця на крейдяній скелі, Печерник зі входами в печери, будинок настоятеля, казначейський корпус, Кирило-Мефодіївська драбина на вершину скелі з Миколаївською церквою, монастирська огорожа з вежами. У 2-й пол. ХІХст. формування завершується будівництвом готельного, господарського двору і келійних корпусів. Тоді ж біля входу до церкви тощо. Антонія і Феодосія формується меморіальна зона поховань відомих княжих і дворянських родів.

Незважаючи на руйнівні процеси XX століття і закриття в 1922 році Святогорського монастиря, велика частина пам'яток історії та культури збереглася і реставрована в 1980-2004 роки.

 У музеях і приватних колекціях зберігаються Святогірські пейзажі І. Рєпіна, С. Василевського, Г. Гине, Ю. Федерса, Про Кисільов, В. Зарубіна, М Ткаченко та ін.

У різний час тут бували і залишили нащадкам своє творчу спадщину Г. Сковорода, М. Голіцин, А. Чехов, І. Бунін, В. Немирович-Данченко, С. Сергєєв-Ценський, Ф. Тютчев, А. Муравйов, М. Цвєтаєва .

Страница в каталоге предприятий: Святогорская лавра

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Святогірську

Відео про це місце:

Інші пам'ятки поруч: