Пам'ятник природи «Крива коса»

Опис:

Крива коса знаходиться в північно-східній частині Азовського моря, яка вважається найспокійнішою і інертною частиною даного водоймища. Тому тутешні хвилі «лінуються» і не забезпечили свій берег довго-розкішної намивний піщаною косою. Її довжина не перевищує 9 км, а площа всього 5 гектарів. Якщо поглянути на аерофотознімок коси, то буде видно, що її форма нагадує шаблю чи ятаган, але аж ніяк не змію. Чи стрілу, як знаменита Арабатська Стрілка.

Із-за особливостей формування профіль Кривої коси асиметричний. Зовнішній, східний берег, на який припадає основний удар хвиль, крутий і високий. Західний, внутрішній берег м'який, пологий, трохи заболочений, червлений затоками, обплутаний водоростями і зарослий очеретом. Між внутрішнім берегом та «материком», тобто Донецькою областю, знаходиться Кривокосский лиман.

Ця територія настільки самобутня, що вже в 1978 році знайшлися ентузіасти-природолюби, які домоглися оголошення Кривої коси пам'ятником природи. Особливих привілеїв статус «пам'ятка природи» цієї території не приніс, але займатися будь-якими видами господарської діяльності, крім споконвічних промислів, тут вже ніхто не міг.

Ще одна цінність Кривої коси в тому, що вона є улюбленим місцем проживання так званих гідрофільних птахів, тобто тих, які воліють водно-болотну середовище проживання. Десятки тисяч пернатих – поморники, мартіни, чайки, кулики, голубки та чегравы, живуть і чудово розмножуються на Кривій косі.

В 1981 році на базі пам'ятки природи і прилеглого до нього лиману був утворений об'єкт з більш високим рівнем захисту - орнітологічний заказник «Кривокосский лиман». Його основним завданням стала охорона останнього безпечного місця гніздування цих тварин в акваторії Азовського моря.

У 2000 році рівень безпеки Кривої коси був ще раз підвищено шляхом створення ландшафтного парку «Меотида» зі штатом співробітників, офісом і участю в дієвих європейських природоохоронних програмах.

В основі Кривої коси знаходиться селище Сєдово. За роки існування Радянського Союзу та незалежної України в ньому з'явилося близько 20 дуже недорогих пансіонатів і десяток приватних готелів. Всі вони знаходяться на відстані 20-100 метрів від берега моря. Згадайте про спокійний характер і ледачі хвилі цієї частини Азова, що дозволило людям будуватися в безпосередній близькості від води.

Незважаючи на віддаленість від цивілізації, селище Сєдово має пам'яткою, якій позаздрив би будь, більш прославлений і блискучий курорт. Це – музей Р. Я. Сєдова, тутешнього уродженця і легендарного дослідника Арктики. Паноптикум виготовлений з дерева у вигляді трюму корабля «Святий мученик Фока», на якому в 1912 році Сєдов пробивався до Північного полюса.

Якщо ви запланували відвідати Приазов'ї, то зверніть увагу на крайній південний схід Донецької області, в тому місці, де він впритул підходить до Російської Федерації. Приїхавши на відпочинок в Седово, ви зможете провести час в доброзичливої тиші на тлі розкішної, практично первозданної природи.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири в Седово

Інші пам'ятки поруч: