Крехівський монастир святого Миколая Отців Василіян

Опис:

Крехівський монастир святого Миколая отців Василіян - монастир Ордену ЧСВВ УГКЦ у селі Крехів, Жовківського району Львівської області. Заснований в 1612 році. Монастирський ансамбль - пам'ятка архітектури національного значення 17-18 століть.

Засновниками Крехівського монастиря вважаються ченці Києво-Печерської Лаври Йоіль та Сильвестр. Вони ще в 1590-х роках поселились у вирубаній у скалі печері за 12 км від р. Жовкви. З часом ченців стало більше, за підтримки Станіслава Жолкевського вони побудували неподалік від печери церква св. Петра і Павла, а пізніше церква Преображення і Троїцьку церкву. Тут же було зведено дзвіницю та келії ченців. З 1660-х років за підтримки короля Михайла Вишневецького монастир був оточений великими фортечними стінами, які замикали чотири високі вежі. За її стінами не раз рятувалося багато людей, особливо під час нападів татар. Під час облоги 1672 року монастир захищав молодий Іван Мазепа. Кілька разів у 1698 р. приїжджав в монастир Петро I, що знаходився в Жовкві і Рава-Руської, укладаючи угоду з королем Августом II про спільні дії проти шведів у майбутній Північній війні. У 1721 р. Крехівський монастир став греко-католицьким. З цього часу ще більше посилюється його релігійне значення. З дерев'яного він перебудовується на кам'яний. З'являються північна в'їзна брама, дзвіниця, старша частина монастирського корпусу. Між 1721 і 1751 побудована нова кам'яна церква Св. Миколая. На початку 1990-х років вона була переосвящена на церкву Преображення Господнього. Монастир славився своїми чудотворними іконами, яких у Крехові було чотири: три ікони Богородиці (одна з Верхрата) та ікона святого Миколая Чудотворця. Була і бібліотека — вона налічувала понад 400 книг, з великим архівом. Проте з часом монастир зазнав багато бід. Його грабували і поляки, і австрійці, і більшовики. У 1949 р. він був закритий, а в його спорудах розмістили дитячий будинок, згодом школу-інтернат для розумово відсталих дітей. У 1963 р. Крехівський монастирський комплекс внесений до списку пам'яток архітектури України, що перебувають під охороною держави.

... Василіанський монастир розташований в гарній мальовничій місцевості. Від сходу, заходу і півдня оточують пагорби, вкриті листяними лісами, і мають час пологі, а часом круті схили і подекуди перерізані лісовими хащами зі скелями та урвищами. На північ від монастиря тягнеться неозора рівнина, на якій лежать розкидані села й села, урожайні поля, що перетинаються місцями річками. Монастир був колись зміцненням і тому досі має багато ознак зміцнення. Товстий, чотиристоронній мур оточує всю територію монастиря. На кутах стін знаходяться восьмигранні башти, а перед в'їзною брамою, прикрашеною кам'яною скульптурою Св. Миколая, над глибоким ровом височіє кам'яний міст. Посеред великого монастирського подвір'я стоїть церква з трьома банями, збудована з білого каменю в італійсько-візантійському стилі, біля неї стоїть зліва висока, кругла дзвіниця, з правого боку будівлі монастиря. З внутрішньої сторони стін знаходиться великий город. Кілька років тому виходив на дворі між старими липами струмок холодної води, випливав з віддаленого джерела, але з часом труби засмітилися, а коштів на відновлення не вистачає. У монастирській бібліотеці знаходилися численні та цінні давньоруські, а також польські та латинські друковані книги і рукописи. Всього в каталозі було 396 книг, найстаріша хроніка була з 1493 року. На відстані чверть милі від монастиря на північ, стояв біля броварів на невеликий могилі, високий кам'яний стовп, увінчаний хрестом, і поставлений згідно з легендою на тому місці, де був убитий син хана татарського гарматним пострілом з північної вежі ...

Відродження святині настало 29 серпня 1990 року. Тоді до Крехова повернулися ченці-василіани, які прибули з Гошівського монастиря. До середини 1990-х років в Креховском монастирі проживало понад 80 братів, які з'їхалися майже з усієї України. У 2004 році в межах монастиря з'явилася дерев'яна церква Покрови Пресвятої Богородиці і нова дзвіниця. Побудована в стилі українського бароко за проектом архітектора С. Цимбалюка.

Оточена стінами територія монастиря в плані має форму неправильного п'ятикутника. Колись головним храмом обителі служила дерев'яна Преображенська церква - трехзрубная, триголовий, характерна пам'ятка галицької школи народної архітектури. Побудували її в 1658 р. львівські майстри Андрій і Адам, розписував маляр Н. Петрахновіч.

Зараз головним храмом монастиря є мурована Миколаївська церква, побудована у 1721-1737. на місці розібраної дерев'яної Троїцької церкви. Храм неодноразово реконструювався і ремонтувався. Над його центральною частиною височіє шоломоносний купол на восьмигранному барабані, купол аналогічної форми, але без барабана, вінчає апсиду. Головний вхід відзначений скромним порталом з рельєфним зображенням Святого Миколи. Над внутрішнім оздобленням храму працював цілий ряд видатних українських майстрів XVIII століття: Іконостас створив Василь Петранович, над царськими воротами працював Іван Щуровський, вівтар — творіння Матвія Полеевского, різьблену кафедру-амвон виготовив Олександр Кулявский, розписували храм львівські живописці Петро Витаницкий і Остап Білявський. На жаль, більшість цих видатних творів українського мистецтва не збереглася, вони загинули після ліквідації монастиря в 1949 році.

Три корпуси келій, що належать до різних часів, утворюють у плані Т-подібний контур. Самий ранній корпус, що витягнувся уздовж східного прясла фортечних стін і примикає до апсиді Миколаївській церкві, збудованій у 1755. Його продовженням служить збудований у 1775 - 1780 роках другої братський корпус. У 1898 - 1902 році за проектом архітектора В. Вишневського був споруджений третій корпус, що розташувався вздовж південно-західного муру.

Збереглися гравюри Д. Сенкевича з 1699 і 1705 років з докладним зображенням і розміщенням всіх будівель монастиря з чотирма церквами, келіями, кутовими вежами і потужною вежею-дзвіницею. У XXI столітті відновлена дерев'яна церква Петра і Павла з дзвіницею.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Жовкві

Відео про це місце:

Інші пам'ятки поруч: