Опис:
Жовква, (пол. Żółkiew) (з 1951 по 1992 - Нестеров) - місто в Львівській області, районний центр. Заснований в 1368 р. Міські права отримала в 1603 р. відома як місто ремісників. В XVII столітті Жовква була резиденцією польского короля Яна III Собеського. В кінці XVII - початку XVIII століть славилась художня школа і школа різьби по дереву.
Жовква, як і кожне середньовічне місто, будувалася за принципом укріпленої фортеці. Але не простий, а ідеальною. Будувати «ідеальні» міста в Європі тих часів було модою, з'явилася завдяки «Утопії» Томаса Мора. Взявши за основу проект італійського архітектора Б. Морандо (прямокутні квартали, забудовані двоповерховими будинками-близнюками), з Винників творили Жовкву відомі львівські майстри Павло Щасливий, Павло Римлянин та Амброзій Прихильний.
Головна увага приділялася замку (1594-1606). Це був чотирикутник з триярусними кутовими вежами і в'їзними воротами у північно-східній стіні. За периментру стін розташовувалися бойові галереї з бійницями, а південний Захід був пристосований під палац, прикрашений відкритою галереєю з аркадами.
У підземеллях замку в 1610 р. полонений сидів Жолкевським російський цар Василь Шуйський. Спочатку Жовківська фортеця, посилена кутовими вежами, була повністю позбавлена архітектурного декору. Тому той ошатний вигляд, в якому замок зберігся до, споруда набула більш пізні реконструкцій.
Поруч з замком, біля підніжжя гори, був розбитий чудовий парк "Звіринець", де в волььерах жили сарни та олені. Мисливські виїзди - улюблене дозвілля господарів фортеці: Жолкевських, їх спадкоємців Данилович, а потім короля Польщі Яна III Собеського, який у 1674 р. взявся за реконструкцію замку. Жовква перетворюється в королівську резиденцію. Костел-коллегиате св. Лаврентія (1604-1618) вважається «малим Вавелем». Місто стає центром книгодрукування, тут розташовано п'ять великих монастирів, єврейський релігійний центр.
Під час Північної війни в фортеці знаходилась штаб-квартира російської армії, а в 1706 р. тут довго квартирував цар Петро І. Саме в цих стінах було розроблено знаменитий історичний Жовківський план звитяги над шведським військом. Сюди в квітні 1707 р. приїжджав Іван Мазепа. У 1741-1742 роках Михайло Радзівіл, новий власник замку, доручає архітектору Антоніо Кастелі розширити палац, прикрасити портик і сходи скульптурами литовських і польських коронних гетьманів.
З кінця XVIII ст. замок на два століття потрапляє в немилість до Історії. Лише раз, в 1809 році, замок згадав своє славне минуле, коли в його стінах прохиодив пишний бал на честь Наполеона. У 1887 році Артур Глодовський стіни, аркади, портик зі скульптурами і одну з веж продав на ... будівельні матеріали. Ніби цього мало, в 1915 р. фортеця горіла.
Коли місто відійшло в 1939 р. до СРСР, в замку влаштували в'язницю. Пізніше тут довгий час (аж до середини 1990-х рр.) стояла військова частина.
Сюди їхати треба! Провінційна Жовква, відрізняється від Львова, але по своєму унікальна. Ще б! На таке невелике місто: 55 пам'яток архітектури світового, національного та регіонального значення, 2 пам'ятки садово-паркового мистецтва, 15 пам'яток історії! Це про щось говорить! Для захоплених архитекторую ці імена скажуть багато, але вони приймали безпосередню участь у формуванні вигляду міста: Петра Сперендіо, Бернардо Морандо, Павло Римлянин, Петро Барбон, Авреліо Пассароші.
Отже, не гайте часу, але зауважте, що на огляд всіх визначних пам'яток вам буде потрібно цілий день. У мене було всього дві години, (жаль погода і подальші плани не сприяли подальшому перебуванню, але сприяли бажанням повернутися ще раз. Дістатися до Жовкви просто - зі Львова маршруткою з АС-2, які курсують майже кожні 15 хвилин.
Мапа:
Дивиться також:
Готелі та квартири у Жовкві
Відео про це місце:
Інші пам'ятки поруч: