Залишки фортеці Збурьевськой

Опис:

Історія існування Збур'ївської фортеці почалася в ХV столітті, а завершеним фортифікаційною спорудою її порахували у 1696 році, припинивши всі будівельні роботи. Збурьвская фортеця - це чотирикутник неправильної форми. В кожному кутку фортифікаційної споруди була зведена батарея - у фортеці знаходилося 26 артилерійських знарядь. В основі споруди лежав земляний вал, обшитий кам'яними плитами. Повідомлення із зовнішнім світом здійснювалося за допомогою одних воріт і хвіртки.

Хата з солом'яною стріхою Старої ЗбурьевкиВ середині фортеці була збудована мечеть. Побудовані кам'яні склади для боєприпасів і продуктів. У дворі форту і сьогодні можна побачити руїни колодязів і хат-мазанок. В мирний час в гарнізоні проживало близько 50 воїнів. У воєнний час тут прибувало близько 200 яничар, «імпортованих» з Оттоманської Порти. Фортеця була оточена татарським поселенням, жителі якого займалися скотарством, а також вирощували дині-кавуни, гарбузи, капусту й огірки, забезпечуючи їжею себе і гарнізон форту.

У 1736 році загін російського генерала Леонтьєва захопив усі фортифікаційні споруди Кинсбурского плацдарму – знамениту Кінбурнську і менш прославлену Збур'ївської фортеці. В наступному році Збур'ївської фортеця відбили турки, а потім знову – російські війська. Серед солдатів, що становили гарнізон, почалася епідемія чуми, тому вони покинули форт, попередньо зруйнувавши його. В 1768 році, під час чергового етапу російсько-турецької війни, вже руїни Збурівського форту захопили запорізькі козаки, очолювані полковником Панасом Ковпаком.

Околиці Старої ЗбурьевкиПри підписання Кючук-Кайнарджійського мирного договору вся ця територія, як потенційний укріпрайон, окремим пунктом була виписана і передана Російської імперії. У 1855 році атака англо-французької флотилії перетворила частково зруйновану фортецю в купу руїн. Після цього форт не відновлювали і ніколи більше не використовували за прямим призначенням.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Залізному Порту

Інші пам'ятки поруч: