Храм Бога Отця Милосердного

Опис:

Ще на рубежі XIX — XX століть при швидких темпах зростання добробуту і чисельності населення (в тому числі католицького віросповідання) храму або хоча б каплиці латинського обряду в повітовому Олександрівську не існувало.

І це не дивлячись на те, що одним із дільничних мирових суддів міста був католик за віросповіданням Платон Петрович Щипилло-Поліський. Згуртована громада, ідейним натхненником якої довгий час залишався Платон Петрович, лише зрідка під час нетривалих візитів ксьонза Катеринославського приходу могли знайти Слово Боже в будинку світового судді по вулиці Миколаївській.

На початку ХХ століття у Алесандровска з'явився свій перший католицький храм, у ролі якого виступала невелика філіальна каплиця Катеринославського приходу, яку в атеїстичному запалі боротьби 1930-х років нова радянська влада закрила, а через два десятиліття встояв навіть під час лихоліть Другої світової оплот католицької віри і зовсім був знищений на увазі необхідність місця під промислову забудову.

Роки безбожництва канули в лету разом з тоталітарним режимом комуністів, коли на зорі народження України, як сучасної самостійної держави, в перші за довгий час на запорізьку землю ступила нога католицького священика. Так наприкінці літа 1993 року в орендованому залі клубу Алюмінієвого заводу отець Ян Собіло провів перші богослужіння латинського обряду.

А вже навесні наступного року в придбаному за підтримки єпископа Яна Ольшанського (1919 – 2003) недобудованому будинку силами приходу почалися роботи з облаштування першої запорізької каплиці святого апостола Павла. Влітку у допомогу католицькому пастирю прибули три черниці ордену Служниць святого Духа, а 4 вересня храм був освячений, щоб через два місяці вперше прийняти на зберігання Святі Дари. З тих пір вогонь віри більше не мерк у цих стінах.

Знаковим для католицької громади Запоріжжя став 1997 рік: у квітні отець Ян отримує благословення для міста з рук самого папи Іоанна Павла II, у приходу з'являється свій вікарій, яким стає батько Здіслав Зайонц, а в кінці року в зв'язку зі значним збільшенням кількості парафіян ксьонз звертається до адміністративним влади міста з проханням про виділення ділянки для будівництва храм Бога Отця Милосердного.

У Вербну неділю 1998 року єпископ Станіслав Падевський освятив землю для будівництва майбутньої святині в південній частині парку ім. А. С. Пушкіна, а 7 грудня – з рук папи Івана Павла II прийняв відокремлений для святих цілей камінь з підстави Базиліки святого апостола Петра в Римі, який рівно через рік ліг в основу майбутнього головного католицького запорізького храму.

За п'ять років будівництва собор Бога Отця у тінистій зелені парку, підпис під проектом якого поставив сам папа римський у 2000 році, у житті парафії відбулося чимало великих і малих подій, які лише зміцнили її дух: освячення нової каплиці святого Петра, відвідування вищим духовенством католицької церкви, приїзд отців-бернардинів з мощами святого Яна з Дуклі, паломницькі подорожі, організація монастиря сестер-василіанок, підстава Харківсько-Запорізької єпархії, прибуття братів ордена Святого Брата Альберта для організації власного будинку, відкриття парафії імені святого отця Піо та благодійної їдальні для безпритульних "Добрий Хліб".

А 7 серпня 2004 року довгоочікуваний храм в оточенні кам'яного розарію, нарешті, був освячений у присутності представників римо-католицької церкви з усіх куточків України та Німеччини.

Так були вписані перші глави в славну історію запорізького осяяного світлом католицької віри приходу, в якій потім будуть і поява органу, і активна місіонерська діяльність, і організація паломницьких турів по Україні та за її межами, і прийом віруючих-мандрівників з усіх куточків нашої неосяжної планети, і допомога нужденним, і благодійна діяльність, та освітні програми, і допомогу українській армії.

Статуя Божої Матері перед запорізьким собором Бога Отця Милосердного Статуя Божої Матері перед католицьким собором в Запоріжжі

Прямокутний (35м х 15м) в плані храмова будівля розташована в південній частині запорізького парку ім. А. С. Пушкіна являє собою тринефну центрально-купольне споруда з двома двоярусними баштами центрального фасаду і багатоярусними арками трансепту східного хору.

Виконані у стилі аскетичного мінімалізму фасади собору Бога Отця Милосердного прикрашені сложнопрофильным карнизом і арочним порталом центрального входу, декоративними главками веж і високим світловим барабаном купола, кутовим рустом і об'ємної нішею хору, що в поєднання з масивними основними елементами лише підкреслює загальний одухотворено-піднесений вигляд будівлі.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Запоріжжі

Інші пам'ятки поруч: