Замок Попова

Опис:

Єдиним дійшли до нашого часу замком у Запорізькій області є замок Попова, розташований в 36 кілометрах від обласного центру в селі Василівка. Назване село на честь особистого секретаря Катерини II генерал-майора Василя Попова. Незвично мальовнича місцевість, багата на дичину і багата рибою, надихнула Попова на створення місцевого родового маєтку. А організований ним господарство вважалося одним з кращих в південному регіоні України.

Що ж стосується самої садиби, то її будівництво тривало досить довгий час – з 1864 по 1984-й рік. Але це і не дивно. Адже вона будувалася за проектом архітектора Мелітополя А. Агєєнко і зовні нагадувала Воронцовський палац в Алупці. Розташовувалася вона на високому пагорбі. А висока кам'яна стіна робила її схожою на середньовічну фортецю. Стайня, три флігелі, а також оглядова вежа завдяки своєму розташуванню створювали чудовий архітектурний ансамбль, центром якого був величний палац. У його кімнатах було безліч речей, які свідчили про смак власника. Це і унікальна Замок Попова у Василівці. Запорізька областьколлекция зброї, старовинна бібліотека, шедеври кращих живописців Європи. А механічні ляльки в людський зріст, одягнені в національні костюми, були воістину дивовижними. І сам Василь Попов, і його спадкоємці, яким згодом маєток переходило, були дуже товариськими людьми, влаштовуючи світські раути.

Гості, вдосталь натанцювавшись в залі з золотими люстрами, могли вести не поспішаючи бесіди в дзеркальній кімнаті, де знаходився акваріум з дивними рибками. Крім цього, тут було п'ятнадцять етнографічних кімнат, присвячені індійської, татарської, китайської та іншим культурам. Була тут також своя обсерваторія, обладнана п'ятидюймовим телескопом і рефлектором. Природно, перед палацом був розбитий парк, в якому літніми вечорами грав симфонічний оркестр. До речі, садиба набула і світову популярність. Принаймні, поштові листівки з мальовничими видами замку видавали в Німеччині, Англії, Франції.

А сам Василь Павлович посприяв зміні проекту будівництва Катерининської залізниці. На його думку, дорога повинна була проходити через Василівку. Більшу частину вартості будівництва по території василівських земель генерал фінансував особисто. На жаль, від колишньої величі комплексу практично не залишилося нічого. В часи Радянського Союзу садиба по-варварськи розтягували на «всякі господарські потреби». Нині в західному флігелі розташований музей «Садиба Попова».

У ньому знаходяться етнографічний зал, експозиція місцевих художників і зал замку Попова: документи, макет садиби, фотографії, деякі предмети з його кімнат.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Запоріжжі

Відео про це місце:

Інші пам'ятки поруч: