Національний заповідник Хортиця

Опис:

Національний заповідник "Хортиця" - науково-дослідна та рекреаційно-освітня установа, яка здійснює охорону пам'яток історії, культури та природних об'єктів, збирає, вивчає, зберігає та популяризує пам'ятки, пов'язані з історією запорізького козацтва.

Враховуючи історичну та археологічну унікальність острова та з метою здійснення державної охорони і збереження його цілісності, в 1965 році о. Хортиця була оголошена державним історико-культурним заповідником.

Острів Хортиця - найбільший острів на Дніпрі (довжина 12,5 км, найбільша ширина - до 2,5 км). Це єдина комплексна історико-культурна та природна пам'ятка, що охоплює період від мезоліту до XX століття. Заповідник "Хортиця" занесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. На його території налічується 63 пам'ятки археології та історії, 33 з яких поставлено на державний облік.

З метою збереження в природному стані унікальних пам'яток геології порожистої частини Дніпра, таких як виходи докембрійських кристалічних порід, цінну наскельна рослинність, рідкісні та зникаючі види рослин на ділянках цілинних степів, байрачних та плавневих лісів в 1974 році на території історико-культурного заповідника було створено геологічний заказник "Дніпровські пороги". У 1993 році державному історико-культурному заповіднику було надано статус національного. До його складу входять острів Хортиця і прилеглі до нього острови та скелі Байда, Дубовий, Растебин, Три Стоги, Середня, Близнюки, урочище Вирва на правому березі Дніпра. Незважаючи на свою унікальність заповідник "Хортиця" занесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток України як пам'ятка національного значення. Загальна площа заповідника становить 2359,34 га

У межах території заповідника розташований загальногеологічні заказник загальнодержавного значення "Дніпровські пороги", що входить до складу природно-заповідного фонду України.

Унікальність Хортиці полягає в рідкісному поєднанні на одній території різноманітних природних комплексів - плавневих лісів і лугів, справжніх і петрофітним степів, скелястих відслонення гранітів, балок, нагірних дібров, висячих боліт, озерних комплексів. Аналогів подібної за масштабами єдиної екосистеми, в якій степові ценози поєднуються з петрофитной (можливо, стародавніми), а також заплавними лісами, на Україні немає.

Природна рослинність збереглася приблизно на чверті території НЗ «Хортиця» і представлена 5 типами (степова, лісова, лучна, болотна, водна рослинність) і одним комплексом (литофильных рослинність). Інша частина зайнята штучними лісонасадженнями, садами і сільськогосподарськими культурами. Серед рослинних угруповань острову - 10 занесені до Зеленої книги України.

Острів Хортиця має унікальні природні, історико-культурні, естетичні і рекреаційні ресурси, значна кількість рекреаційних споруд і об'єктів, досить розвинуте рекреаційні ресурси, значна кількість рекреаційних споруд і об'єктів, досить розвинуте рекреаційне господарство, які дозволяють розвивати на ньому більше 9 видів екологічного туризму: екскурсії екологічними стежками, науково-пізнавальний туризм, пішохідний, спортивно-оздоровчий, велосипедний, кінний, водний, підводний, скелелазіння, спортивне орієнтування і т. д..

Щорічно острів Хортиця в середньому відвідує близько 200 тисяч відвідувачів, серед яких понад 100 тисяч - учнівська молодь. Це свідчить про те, що Хортиця є одним з найцікавіших туристичних об'єктів України.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Запоріжжі

Відео про це місце:

Інші пам'ятки поруч: