Ужоцький перевал

Опис:

Ужоцький перевал - перевал в Східних Карпатах через Верховинський Вододільний хребет на кордоні Закарпатської та Львівської областей України поблизу кордону з Польщею. Висота 889 м.

Через перевал проходить залізниця і шосе Львів—Ужгород. Під час Першої світової війни перевал був місцем боїв між російською та австро-угорської армій.

З північної сторони перевалу є джерело річки Сан, з південної — річки Уж.

Якщо рухатися на південний схід від Ужанського національного парку, можна вийти до одного з найкрасивіших і найцікавіших куточків Українських Карпат – Ужокскому (Ужоцкому) перевалу. Це місце манить і приваблює туристів не тільки своїми природними красотами, але і цікавою історією – тут відбувалися важливі для всієї країни події.

Ужоцький (Ужоцький) перевал розташований неподалік від села Ужок в Великобрезнянском районі Закарпатської області, на межі з Львівською областю і недалеко від польського кордону. Висота перевалу над рівнем моря – близько 900 метрів, з оглядових майданчиків, що знаходяться на перевалі, відкриваються приголомшливі види на навколишні території. На північ від перевалу в сторону Львівської області протікає джерело річки Сан, а на південь в бік Ужгорода – джерело річки Уж.

Пам'ятник полеглим героямВ XX столітті Ужоцький перевал двічі ставав місцем, де розгорталися запеклі бої: під час Першої світової війни за перевал боролися російська та австро-угорська армія, а під час Другої – радянські солдати і угорсько-німецькі війська, які побудували тут лінію Арпада з багатокілометровими траншеями, дерев'яно-земляними і бетонними бункерами. Про ті трагічні події туристам розповідають меморіали, встановлені на перевалі – пам'ятник загиблим у Першу світову війну військовим, пам'ятник героям Великої Вітчизняної війни, які визволяли Карпати в 1944 році, пам'ятний знак, присвячений українським січовим стрільцям, які воювали з кубанськими козаками, перший бій з якими вони прийняли тут в 1914году на боці Австро-Угорщини. Також тут розташоване військове кладовище, на якому були поховані загиблі під час кровопролитних боях за перевал російські і австро-угорські офіцери і солдати. Цікаво, що на другому пам'ятнику – полеглим у 1944 році під час визволення Карпат раніше висіла табличка, на якій повідомлялося про те, що в штурмовавшем перевал танковому батальйоні служив Л. В. Брежнєв, сьогодні цієї бронзової таблички вже немає, але інформація, яку вона повідомляла, продовжує передаватися з вуст в уста.

Крім військової історії Ужоцький перевал відомий ще й тим, що тут пролягають найбільш мальовничі гірські залізнична та автомобільна магістралі України, які з'єднують Львів і Ужгород, і тягнуться серпантином по крутих схилах практично паралельно один одному. Всього на перевалі прокладено 14 залізничних тунелів, а шляхи донині з 1872 року, коли вони були введені в експлуатацію, продовжують перевозити пасажирів і різні вантажі.

Гірська залізнична магистральКрасота і багата історія цього місця послужила причиною, по якій тут проклали кілька туристичних маршрутів, мандруючи якими туристи можуть не тільки помилуватися природою і мальовничими картинами сусідніх гірських вершин Кінчик Буковський і Галич, але і побачити лінію окопів і в цілому залишки лінії оборони Арпада початку XX століття, пам'ятники загиблим тут людям. З перевалу можна спуститися до села Ужок і набрати води в одному з двох б'ють тут мінеральних джерел, а також оглянути одну із старовинних пам'яток культової архітектури – дерев'яну Михайлівську церкву, зведену на початку XVII століття.

Побувавши на перевалі, туристи запам'ятовують це місце як одне з найкрасивіших і найтрагічніших – пам'ятні знаки, встановлені в декількох місцях, кладовище, залишки військових об'єктів нагадують про те, які важкі й жорстокі події можуть відбуватися на землі. Однак завдяки пишності тутешньої природи, природних скарбів, якими так багаті Карпати і вся Україна, на серце не залишається тяжкості і смутку, залишається лише розуміння того, що жити потрібно в світі, не тільки з іншими людьми, але і з цим самим світом в цілому, люблячи і оберігаючи його.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Яворові

Відео про це місце:

Інші пам'ятки поруч: