Руїни замку Нялаб

Опис:

Приголомшливо цікаві пам'ятки України – такі різні, несхожі один на одного, вони зустрічаються навіть в невеликих поселеннях, залучаючи бажаючих побачити чудеса світу і історичні пам'ятники захоплених туристів з різних куточків світу. Так і замок Нялаб, розташований в невеликому селі Королево Виноградарського району – здавалося б, звідки йому взятися в такому маленькому провінційному селищі? А є звідки, і всьому причиною дивовижна історія Закарпаття.

Замок Нялаб сьогодні хоч і не єдина, але одна з головних причин відвідування селища Королево туристами. Руїни стародавнього споруди, зведення якого відноситься імовірно ще до епохи Раннього Середньовіччя, гордо підносяться над іншими будівлями. Вважається, що перше городище на замковому пагорбі на лівому березі річки Тиси було побудовано слов'янами ще до приходу сюди угорських королів. Але згідно з основною історичною версією зведення замку почалося в другій половині XIII ст. з будівництва королівського мисливського будиночка на скелястому пагорбі над долиною річки. Головним підтвердженням цього служить перша письмова згадка замку в 1279г. як сторожового зміцнення, який захищав торговий шлях, що веде вздовж Тиси в Угорщину.

Руїни замку НялабГора, на якій сьогодні стоять руїни замку, цікава сама по собі. Це гора вулканічного походження, гордий «пустельник», відрізаний на 2км від інших гір, яких в районі Королево досить багато. Пагорб, що складається повністю з кам'яних порід, нависає над долиною річки Тиси, його висота – 52 м, ширина становить 100-250м, а довжина – 600м. Спочатку на величному пагорбі з легкої руки угорського короля Іштвана V, любив полювати в тутешніх колись багатих на дичину лісах, з'явився невеликий мисливський будиночок, потім будиночок розрісся до дерев'яного укріплення, а до кінця XIII століття тут вже височіли могутні кам'яні стіни. Наскільки відомо, його будували русини і валахи з навколишніх сіл, а також сербські майстра. Будувалися укріплення як надійна цитадель: в центрі замкового двору крізь скельну породу був пробитий глибокий 55-метровий колодязь, а стіни споруд, які складали з бутового каменю, скреплявшегося вапняним розчином, в товщину досягали 2-3 метрів. У висоту стіни доходили до 9,6 м, вони були надійними, потужними і, якщо б ні неодноразові навмисні підриви і руйнування замку, напевно достояли до наших днів, і через 700 років були б в цілості й схоронності. Але сьогодні на пагорбі ми бачимо лише руїни.

Замок НялабСохранившиеся фрагменти фортечних стін і замкових споруд дозволяють судити про минулу велич цитаделі. Багато чого може розповісти і його історія: у його стінах відбувалися події, які справили величезний вплив на культурний розвиток Угорщини. Тут у 1401 р. Станіславом Граматиком було переписано «Королівське Євангеліє», а філософ і гуманіст Бенедека Комьятти перевів у 1532 р. частина Біблії з латинської мови і 13 листів апостола Павла, які були видані дружиною барона Перені окремою книгою, яка тепер знаходиться в національному музеї Угорщини в Будапешті. Також у замку творив художник і музикант Ілошваї Шеймеш Пийтер, написав стало культовим музичний твір «Балада про Миклоше Толди».

Стіни замку Нялаб покалічені часом і непростою долею, але це не применшує історичної цінності цієї пам'ятки Карпат – кожен рік в селище приїжджають туристи з різних куточків світу. Якщо ви приїхали на відпочинок у Виноградово, обов'язково побувайте в Королеві і відчуєте тутешню дивовижну атмосферу. Нехай ми вже не можемо оцінити красу цього колись величного замку, але ту атмосферу, що відчувається тут, ніщо не здатне зруйнувати і деякі пам'ятки Виноградово можуть змагатися з замком Нялаб за популярністю, це справді унікальне місце, яким можуть бути лише такі давні куточки, в яких століттями вершилася історія і людські долі.

від Виноградова на маршрутному чи власному транспорті проїхати 8,5 км на схід або на електричці до смт Королево, далі пішки до замкової гори.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Виноградові

Інші пам'ятки поруч: