Закарпатський обласний краєзнавчий музей

Опис:

На початку 1990-х років з двох існуючих історичних відділів був організований єдиний відділ історії Закарпаття. До 1995 року багатотисячне зібрання експонатів музею розміщувалося вже в тридцяти величезних залах, без обліку службових приміщень фондосховищ. У стінах музею неодноразово проводилися виставки, як музейних, так і з приватних колекцій інших країн: Італії, Румунії, США, Угорщини, Словаччини.

В етнографічному відділі музею зберігається просто неймовірна кількість експонатів, що розповідають про культурних та історичних традиціях Закарпаття. Наприклад, зразків народної вишивки, виконаної місцевими майстринями, тут зберігається більше двох тисяч. Досить цінна і колекція виробів з бронзи, яка вважається однією з самих великих в Україні. Більше трьох тисяч предметів, що містяться в колекції, охоплюють період 13-12 століття до нашої ери, коли Закарпаття було одним з центрів середньоєвропейського виробництва бронзи і литих виробів з неї.

Не може не вражати своїми масштабами і нумізматична колекція Закарпатського обласного краєзнавчого музею – 13 тисяч експонатів, серед яких можна побачити римські, австрійські, угорські, польські, українські, російські, чеські та інші монети.

Великою колекцією представлено в музеї холодна і вогнепальна зброя різних епох, починаючи з 11 століття і закінчуючи початком 20 століття. Це зовсім не дивно, адже Ужгородський замок з найдавніших часів виконував важливі оборонні функції. Потужна фортеця-замок зуміла протистояти натиску половецького хана Кутеска ще в 1086 році. У 16 столітті Ужгородському замку довелося займати провідне становище у ході боротьби між Туреччиною, Трансільванією і династією Габсбургів. У цей період реконструкція замку виконувалась спеціально запрошеними італійськими військовими інженерами, які оснастили замок найновішими досягненнями фортифікаційного мистецтва того періоду.

Навколо палацу були зведені потужні укріплені стіни і п'ять гарматних бастіонів з загостреними верхівками. Неприступність замку забезпечував і той факт, що північно-західна стіна замку плавно зросталася з прямовисним схилом скелі. А інші сторони замку оточував широкий, що доходить до 30 метрів, рів, перебратися через який можна було лише по підйомному мосту. Всередині укріплень перебував сам замок-цитадель, також оточений глибоким ровом.

В кінці 17 століття Ужгород перейшов до рук австрійської влади. Новим господарем міста і замку став міністр внутрішніх справ Міклош Берчені. Завдяки йому та його дружині Чакі, Ужгородський замок став центром культурного і політичного життя Угорської імперії кінця 17 – початку 18 століть.

В замку знаходилось велике зібрання картин, акварелей та гравюр, була облаштована величезна бібліотека, придворний театр. У 18 столітті замок був підданий реконструкції французьким архітектором Лемером. Замок втратив своє оборонне призначення, був злегка перероблений на догоду світської моді тієї епохи. Південний фасад Ужгородського замку став головним входом, який прикрашала двостороння сходи і тераса з балюстрадою.

В 1755 році Ужгородський замок з приватних володінь перейшов в суспільну власність, імператриця Марія-Тереза передала його у відання Мукачівської єпархії, яка влаштувала у стінах замку духовну семінарію.

Тепер в експозиціях Закарпатського обласного краєзнавчого музею можна побачити унікальні манускрипти, що залишилися від семінарської бібліотеки: Мукачівський Псалтир, датований 11 століттям, Королівське Євангеліє, виготовлене у 1401 році. Зберігаються в музеї і такі рідкісні стародруки, як: Біблія Франциска Лукича Скорини (1519 рік), Острозька Біблія, виготовлена відомим українським першодрукарем Іваном Федоровим в 1581 році, славенско-російський Лексикон, складений у 1627 році Памвой Бериндой, а також ряд фоліантів на різних європейських мовах, датовані 17-18 століть.

Є в музеї і багата колекція етнографічних предметів, що змальовує побут і традиції народів Закарпаття впродовж кількох століть.

Також на території замку діє приватна виставка «Каземати Ужгородського замку», в якій відвідувачі побачать похмуру частина історії існування замку. Тут відтворена камера тортур, і різні знаряддя катувань, якими користувалися середньовічні кати.

 

Страница в каталоге предприятий: Закарпатский краеведческий музей

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири в Ужгороді

Відео про це місце:

Інші пам'ятки поруч: