Опис:
Хомутовський степ - центральне відділення Українського державного степового природного заповідника. Ботанічний заповідник. Розташований на крайньому південному сході Донецької області, майже на кордоні з Ростовською областю, за 20 км від узбережжя Азовського моря.
У 1926 році Маріупольський окружний виконком прийняв постанову "Про організацію місцевого заповідника "Хомутовський степ". Тоді він був переданий Маріупольському краєзнавчому музею, а в 1936 році Хомутовський степ стала заповідником обласного значення, у 1947 році – отримав статус державного заповідника республіканського значення.
Хомутовський степ - це все, що залишилося від колись величезного Дикого поля, що займало південну частину України. На його просторах з'являлися, розвивалися і зникали різноманітні народи - скіфи, печеніги, половці, сармати і багато інших, які хвилями прокочувалися безкраїм степом, залишаючи на курганах часових часу - кам'яних баб. Але ці ідоли минулого не змогли вберегти родючий степ від людини, распахавшего землі. Сьогодні площа заповідника становить 1030,4 га, причому 90 з них є абсолютно заповідною ділянкою, який ніколи не був распахан і на якому 70 років не випасалась худоба і не проводилася косовиця. Територія заповідника являє собою ділянку хвилястої Приазовської рівнини, що поступово знижується до долу річки Грузький Єланчик. Місцевість перерізають розгалужені балки Брандтова, Климушевская, Червона.
Хомутовський степ служить природним еталоном для вивчення ґрунтів, флори та фауни. Тут нараховується 560 видів рослин, з яких 50 рідкісних та ендемічних, 15 з них занесені в Червону книгу. Найбільш типовими представниками флори є: катран, тюльпан, фіалки, мигдаль, кермек, ковила, пирій, стоколос, тирса, незабудки, кашка, горицвіт, дрік, карагана, волошки, тонконіг, шавлія і ще сотні інших рослин. На початку травня настає період цвітіння диких півоній ("півонія", як кажуть місцеві). Вся степ покривається яскравими червоними плямами квітів і стає схожа на колышущееся червоне море.
Різноманітна фауна заповідника: вовк, лисиця, єнотовидний собака, заєць, полівка, мідянка, гадюка степова, миші, тхір, ласка, ящірка, хом'як, байбак, ховрашок, полоз, жаби і т. д. Пернатий світ степу представлений більш 80 видами птахів: куріпка, перепел, фазан, качки, дрохва, жайворонки, шпаки, сорокопуд-жулан, славки, синиця, луні, степовий орел, іволга, кібчик, боривітер, осоїд та інші.
В даний час в Хомутовському степу, в рамках наукового експерименту, розпочаті роботи по розведенню коней та їх випасу. Це пов'язано з проблемою накопичення, особливо на ділянках з абсолютно заповідним режимом, підстилки з товстого шару відмерлих рослин.
У Хомутовському степу Сергій Бондарчук зняв екранізацію "Степу" А. П. Чехова.
Мапа:
Дивиться також:
Готелі та квартири в Седово
Інші пам'ятки поруч: