Музей-садиба Миколи Угрина-Безгрішного

Опис:

Рогатынский художньо-краєзнавчий музей як складова частина музейного комплексу р. Рогатин був створений в 2004 р. в приміщенні оновленої садиби Миколи Угрина-Безгрішного.

Микола Угрин-Безгрішний (1883-1960) — відомий прозаїк, поет, драматург, видавець, фотограф, педагог, а також активний учасник національно-визвольного руху і громадський діяч. З 1911 до 1939 р. працював викладачем в українській приватній гімназії ім. Володимира Великого р. в Рогатин. Ця гімназія в той час була однією з найсильніших в Галичині. У роки Першої світової війни М. Угрин — у лавах Українських січових стрільців. Далі обіймав посаду директора Рогатынской освітньої школи для дорослих. Під час німецької окупації викладав у Рогатынской учительській семінарії. Незабаром вступив до лав дивізії "Галичина" (пізніше I дивізії Української національної армії).

Микола Угрин редагував і видавав журнали "Самохотник", "Вісник Пресової Квартири У. С. С.", "Самопал", "Бомба", "Будучина", "Червона Калина" та ін. За його ініціативою було засновано видавництво для дорослих "Журавлі" і для дітей "Сині дзвіночки". У 1936 р. разом з Антоном Лотоцьким видав "Граматику української літературної мови". Він також є автором прозових творів ("Нарис історії українських січових стрільців", "Етапна гімназія УСС" та ін) і драматичних — "Лицарі Залізної Остроги" та "Софія Галечко". Його перу належить поетичний твір "Молитва УСС". За кілька років до смерті написав автобіографічний твір "Мій життєпис".

У музейній експозиції зібрані матеріали, які ілюструють життєвий і творчий шлях Миколи Угрина і його сучасників. Серед них архітектор Роман Грицай (1887-1968), художники Юліан Панькевич (1863-1933), Володимир Баляс (1906-1980) і Едвард Козак (1902 р.). В експозиції також представлені живопис і графіка ( зокрема саме тут зберігаються найбільші колекції робіт Ст. Баляса і Ю. Панькевича), а також документи і фотоматеріали з життя художників, ескізи обкладинок, книги з ілюстраціями, проспекти виставок тощо

У музеї також представлене народне мистецтво, етнографія та побут Рогатынского Опілля — дивовижного куточка України. У відділі "Сакральне мистецтво Рогатынщины" відвідувачі побачать раритетні експонати, серед яких — ікона XVII ст. "Спас Вседержитель" і макет середньовічного Рогатына.

Окремий зал знайомить відвідувачів з особистістю Насті Лісовської — Роксолани (1502-1558), яка була однією з найвпливовіших жінок свого часу. Тут розміщені репродукції прижиттєвих портретів Роксолани і її чоловіка султана Сулеймана Пишного, документи і матеріали про життя славетної землячки.

 

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Рогатині

Інші пам'ятки поруч: