Опис:
Диканька - селище міського типу, Полтавська область, Україна. Відомий завдяки хрестоматійною книзі Н. В. Гоголя «Вечори на хуторі поблизу Диканьки».
Є кілька версій походження назви селища. Одні пов'язують його з наявністю тут колись густих диких лісових масивів, інші — з прізвищем Дикань, яка начебто була у первопоселенца. Така прізвище, і справді, донині дуже поширене в окрузі.
Вперше Диканька документально згадується у 1658 році в літописі Самійла Величка. Тоді поблизу Диканьки зійшлися в бою загони полтавського полковника Мартина Пушкаря та гетьмана Івана Виговського. З тієї пори полі бою називають Сербинским, там залишилася і Сербинська братська могила. Через 10 років біля цієї могили в зіткненні з гетьманом Правобережної України Петром Дорошенком був убитий лівобережний гетьман Іван Брюховецький. Заселена Диканька була вихідцями з Правобережної України — козаками і селянами, які втекли з-під гніту польської шляхти.
Проте залишки підземних ходів, великі відгалуження яких ведуть з центру Диканьки в напрямку села Великі Будища, свідчать, що люди жили тут і раніше, рятуючись у підземеллі від набігів кримських татар у XV—XVI ст.
До наших часів збереглися також залишки печерного скиту, який існував в лісовій гущавині на схід від Диканьки до 1602 року. Це був майже ціле підземне містечко з 8 печер, сполучених розгалуженими ходами, і системи підтримки життєдіяльності ченців.
Згідно Універсалу гетьмана Івана Самойловича, з 1687 року село належало генеральному судді війська Запорізького Ст. Л. Кочубею - онукові вихідця з Кримської Орди Андрія Кучук-бея. Працями Кочубеїв відбулося оформлення садибного ансамблю. На прилеглій до панського будинку території в затишних куточках парку стояли привезені з Італії та Греції біломармурові античні скульптури. Плодоносили фруктові сади, в окремій фермі бродили фазани і павичі.
Після Жовтневої революції садиба була розорена, багато елементів палацово-паркового комплексу безповоротно загинули. У 1957 році селу надано статус селища міського типу.
Мапа:
Дивиться також:
Готелі та квартири у Полтаві
Відео про це місце:
Інші пам'ятки поруч: