Будинок Ісаковича, Одеса

Опис:

Будинок Ісаковича (будинок Фелікса Дерібаса) - пам'ятка архітектури і містобудування місцевого значення, розташований в місті Одеса за адресою вулиця Дерибасівська, 22 (Приморський район). Двоповерховий будинок в стилі ампір має три фасаду: дві на вулиці Дерибасівська і Гаванная, третій - на Міський сад. На сходинках будівлі пам'ятник першому одеському льотчику С. В. Уточкіну.

З 1790-х років і до другої половини XIX століття будинок належав Феліксу Дерібасу (молодший брат первостроителя Одеси Йосипа Дерібаса). Вже з моменту своєї появи будівля приваблювало торговців і ремісників завдяки своєму вдалому розташуванню — воно було звернено на відразу на три жваві міські зони. В магазині Канцлерова можна придбати різні вина і міцні спиртні напої. Роялі і піаніно тут продає пан Шредер. У підвалі будинку Ігнацій Келбасинский варив шоколад для свого магазину солодощів. У цьому будинку в різний час розташовувалися кав'ярні та кондитерські: кава Розенберга, французька «Тиньоль», а також одна з найпопулярніших, грецька кав'ярня Георгія Какавулиса.

У 1880 році будівлю було реконструйовано для торгового дому «Фреліх і Бличи». Це були фабриканти слюсарних виробів і хвилястих штор (т. зв. жалюзі), які отримали за свої твори кілька медалей на всеукраїнських виставках.

В 1890 році, в частині будинку, що виходила на вулицю Гаванную, розташовувалася редакція газети «Южное обозрение». З газетою співпрацювали багато поети того часу. Тут же працював Бунін І.. В стінах будинку відбулося його знайомство з дружиною Анною (дочкою редактора Н. П. Цакні).

Наступна реконструкція відбулася в 1906 році для Ісаковича, який належав старовинному караїмським роду. Тут був влаштований кінотеатр. Архітектором виступив Ж. К. Гофман.

3 жовтня 1913 року був відкритий Ілюзіон «Кіно-Уточ-Кіно», який створили брати Сергія Уточкіна: Леонід і Микола. У 1915 році брати викупили більшу частину будівлі, провели реконструкцію і в 1916 році «Кіно-Уточ-Кіно» було відкрито знову. Крім кінопоказів, на яких могло бути 339 глядачів одночасно, в ньому проводили виставки.

У 1925 році кінотеатр націоналізували і перейменували в «Червоний льотчик». У пізній радянський час кінотеатр носив ім'я Маяковського. В радянський час в цокольному поверсі будівлі, що виходить на вулицю Дерибасівську, містилося кафе «Сніжинка», яке набуло популярності завдяки холодного десерту - в ньому подавали морозиво, полите варенням або посипане шоколадом.

У 2000 р. будівлю реконструювали знову, відкривши кінотеатр «УточКино». Однак у 2008 році після прийнятого закону, передбачає обов'язкове дублювання іноземних фільмів на українську мову, власники кінотеатру у зв'язку з особистими переконаннями втратили інтерес до даного роду діяльності і закрили кінотеатр. В стінах будівлі розмістилися підприємства громадського харчування.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири в Одесі

Інші пам'ятки поруч: