Опис:
Одеська обласна філармонія розташована в історичному центрі Одеси в трьох кварталах від Оперного театру, на перетині вулиць Буніна і Пушкінської. Концертний зал на 1 050 місць по красі і акустичним якостям є одним з найкращих в Європі.
Філармонія розміщується в одному з найкрасивіших будівель - це колишня Нова купецька біржа.
У 1842 році за ініціативою В. Тедекса було створено Одеське філармонічне товариство, яке в свій час проводив оркестрові концерти. У 1864 році П. Сокальський був одним із засновників Товариства аматорів музики, яке також влаштовувало концерти. У 1870 році ці два товариства об'єдналися, створивши Одеське музичне товариство, яке в 1886 році влилася у відкрите в 1884 році Одеське відділення Імператорського Російського музичного товариства. З тих пір в місті стали регулярно проводитися симфонічні зібрання - в залі відбудованого в 1887 році Міського театру (нині Театр Опери та Балету) і в залі Нової біржі.
Будинок Нової біржі побудовано збудовано в 1894-99рр. У 1891 році міська влада оголосила конкурс, на якому з тридцяти пропозицій вибрали ескізний проект архітектора в. І. Прохаски з Відня. А доопрацювати його доручили архітекторові Олександру Бернардацці, який з нового проектом керував будівництвом біржі.
Фасад виконаний в стилі італійської готики. Прикрашений керамічною плиткою, мармуром, вітражами. Інтер'єри прикрашені живописними панно, мармуром.
Ліворуч від сходів центрального входу вдячні одесити в 1900 році встановили бюст Бернардацці «в ознаменування 50-річної діяльності архітектора будівельника біржі». По обидві сторони бюста на мармурових колонах були вирізані імена тих, кому будівля зобов'язана своїм неповторним виглядом: мраморщиков, скульпторів, різьбярів, художників, а поруч символи їх праці, вірніше, мистецтва: циркуль, косинець, різець, молоток, пила, щипці і палітра.
З боку вулиці Пушкінській над високою різьбленою дверима з бронзовими ручками у вигляді драконів були написані роки будівництва будівлі: 1894-1898. Але повністю роботи були закінчені лише в 1899 році.
Перекриття головного входу архітектор виконав у формі небесного зводу, прикрашеного знаками Зодіаку.
Зовнішній декор виконав М. Молінарі, використовуючи вітражі і каррарський мармур. З боку Пушкінській вулиці на другому від кута вікні свинцем врізана в мармур напис: «Майстерня М. Молінарі».
Біломармурова сходи веде в зал. Його стіни прикрашають картини пензля петербурзького художника Каразіна та флорентійського живописця Кассіолі зі сценами торгівлі народів на різних етапах розвитку людства. Дерев'яна стеля залу зроблено без єдиного цвяха з ліванського кедра, позолочений і розписаний. Висота залу - близько 14 метрів (7 сажень).
Великий концертний зал вважають унікальним за своїм оформлення та акустичними особливостями. В дореволюційні часи в Одесі жила легенда про те, що Олександр Бернардацці довго ламав голову над акустикою залу для торгів, і, зрештою, зумів домогтися чудового ефекту «глухоти» ближнього свого. При загальній прекрасною звуковий провідності, комерсанти, які здійснювали операції, не могли чути те, що обговорюють сусіди.
Не менш цікава архітектура внутрішнього двору філармонії.
Після громадянської війни і встановлення в Одесі радянської влади в залі «колишньої біржі», влаштовували урочисті заходи, проводили пленарні засідання Ради депутатів, організовували літературні вечори.
У 1937 році заснована державна Одеська обласна філармонія (спочатку як філія Харківської філармонії, далі як самостійну організацію), якій було передано будівлю колишньої Нової біржі.
З 1937 року цей будинок офіційно визнано архітектурним і історичним пам'ятником.
Напротив филармонии расположен Отель Бристоль, Построенный в 1899 году; в архитектурном стиле здания прослеживаются элементы барокко и Ренессанса.
Страница в каталоге предприятий: Одесская областная филармония
Страница в каталоге гостиниц: Отель Бристоль
Мапа:
Дивиться також:
Готелі та квартири в Одесі
Відео про це місце:
Інші пам'ятки поруч: