Палац графа Толстого або Будинок вчених

Опис:

Будівля була побудована в 1832 р. в класичному російською архітектурному стилі за проектом архітектора Ф. К. Боффо для камер-юнкера Хорвата. У 1838 р. (за іншими даними, в 1840-е рр. або в 1860-ті рр. (а саме, в 1867 р.) або навіть у 1870-ті рр.) це будівля викупив граф Толстой. Якщо звернутися до архівів, то ім'я графа М. М. Толстого (старшого), як власника власного будинку на Сабанєєва моста, вперше згадується на сторінках «Одеського вісника» 9 червня 1871 р., а потім 25 жовтня 1872 р.

В 1898 р. до графській садибі був добудований особняк в стилі пізнього бароко — для картинної галереї (архітектори Ф. Фельнер і Х. Хельмер).

Дворянський рід Толстих сходить до XII століття. Перший граф Толстой — Петро Андрійович (1645-1729) — державний діяч і дипломат, сподвижник Петра Великого. Письменники Лев Миколайович Толстой і Олексій Костянтинович Толстой мали спільних предків з засновником південної гілки Товстих в Одесі, графом Михайлом Дмитровичем Товстим, 1804 р. народження. Товсті були відомими меценатами в Одесі. Ними профінансовано будівництво Оперного театру, наукової бібліотеки та багато іншого. Перша телефонна лінія в Одесі була проведена з Оперного театру в особняк Товстих. Граф любив слухати оперу по телефону.

Однак ніяка меценатство і благодійність не могли врятувати дворянський рід від «уваги» радянської влади. Саме по собі дворянство стало тавром. Під час революції за приписом начальника штабу 2-ї Радянської Червоної Армії граф М. М. Толстой і його мати Е. Р. Товста були виселені зі свого особняка в будинок Оттона в Казарменому провулку (нині провулок Некрасова по сусідству). Їм було дозволено взяти з собою «...залізні ліжка, постіль, 2 шафи, 2 стола, посуд, трохи вугілля, крупи, муки і настільні портрети близьких зі столів».

Цікаво при цьому виглядає квитанція про внесок М. М. Товстим 3 тисяч рублів на виставу-концерт на користь родин убитих моряків та інвалідів Червоного військового флоту.

Далі Товсті поїхали в свій маєток в Онуфріївці, де Михайло Михайлович-молодший був заарештований. Але жителі села пішли з проханням до місцевої влади, і Толстой був відпущений. У той час граф був смертельно хворий. Родині вдалося законним шляхом виїхати до Франції, потім до Швейцарії в 1919 р. При цьому граф передав Одеській міській публічній бібліотеці всю свою особисту колекцію книг, яку він довгі роки збирав в Росії і за кордоном. Поховані Е. Р. Товста і М. М. Толстой в Женеві, у 1926 і 1927 рр.

У 1920 р. після остаточного встановлення радянської влади в Одесі, в особняку Товстих був відкритий Перший народний музей. З 1934 р. музей став відділом Одеського музею Західного і Східного мистецтва. У 1934 р. в колишній особняк Товстих переїжджає обласна організація профспілки працівників освіти і науки України «Одеський будинок вчених».

Окрема сторінка — історія Будинку вчених у війну. Під час оборони Одеси і бомбування центра міста в сусідній будинок влучила бомба. Але Будинок учених уцілів, тільки вибило скла. Після залишення Одеси радянськими військами в місто увійшли румуни та німці, а оскільки в Будинку вчених були гарні апартаменти і збережені стайні, які привернули увагу одного з румунських кавалерійських підрозділів. Кажуть, солдати ще ставили коней у стійло, а офіцери вже почали грабувати Будинок вчених. Військовим комендантом Одеси був німець, який, дізнавшись про це, заборонив грабіж, заявивши, що в храмі мистецтва не буде стаєнь. Згодом загарбники Одеси зігнали сюди всіх вчених, не виїхали в евакуацію, щоб показати, як вони цінують науку, а заодно і переконати жителів Одеси та інших міст, що інтелігенція приймає окупантів. Це і врятувало Будинок вчених, який продовжував існувати і працювати і при окупантах. У березні 1944 р. німці, перед тим, як залишити Одесу, збиралися підірвати Будинок вчених, як і багато інші гарні будівлі міста. Але міни вдалося знешкодити, і Будинок вчених був врятований ще раз.

Але й це було не все. В бурхливі 1990-ті рр. в Будинку вчених хотіли зробити бізнес-клуб, але його директор — Галина Валентинівна Терещенко зуміла добитися, дійшовши до ЮНЕСКО, щоб Будинок вчених залишився надбанням Одеси і одеситів. І знову він був врятований!

У 2000 р. в Будинку вчених був відкритий музей. У 2003 р. Будинок вчених відзначив своє 80-річчя. У 2012 р. фасад одного з флігелів був капітально відреставрований.

Зараз в Україні залишилося лише кілька Будинків вчених. Але активно працюють лише одеський і київський.

У палаці є кілька примітних приміщень.

Білий зал з дубовим паркетом з 22 сортів дерева і з венеціанськими дзеркалами. Тут знімалися сцени фільму «д'артаньян і три мушкетери», які за сценарієм відбувалися в Луврі.

Зелений зал (картинна галерея).

Шовкова вітальня. Створена нібито у зв'язку з нагородженням М. М. Толстого орденом Станіслава ІІ ступеня за створення станції швидкої допомоги та меценатство. Вжите на обробку шовкове полотно було підібрано за зразком перев'язі ордена. У 1950-ті рр. значна частина полотен згоріла в пожежі, нові полотна були виготовлені за старими зразками на ткацьких фабриках Іваново (збережені тільки два найменш постраждалих фрагмента).

Мармурова вітальня з облицюванням штучним мармуром, який був винайдений і виготовлявся в Одесі (ці роботи були профінансовані Товстими). Її Товсті використовували як їдальню. У вітальні знаходиться відреставрований рояль Ференца Ліста, що залишився в місті після гастролей великого музиканта в 1847 р.

А також інші вітальні: Дубова, Турецька, Горіхова.

Будинок, що примикає до колишньої картинної галереї палацу Товстих на розі вулиці Некрасова, також належало родині і використовувалося в якості прибуткового будинку (квартирами, сдававшимся оренду).

Страница в каталоге предприятий: Одесский дом ученых

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири в Одесі

Інші пам'ятки поруч: