Замок Паланок

Опис:

Точна дата заснування замку невідома. Перші документарні згадки про нього датуються XI століттям. У різний час своєї історії замок служив різним господарям. Проте основна його мета завжди носила оборонний характер. На перетині основних торгових шляхів війська багатьох країн не раз намагалися поласувати багатством його власників.

Першим зміцненням замку зайнявся в 1396 році його власник Федір Кориятович — подільський князь. У цей період були укріплені стіни замку і вирито величезний колодязь, глибина якого досягла 85 метрів. Також замок був оснащений дубовим частоколом, який називався в ті часи «паланком». Саме він і дав назву замку.

 У 1685-1688 роках замок постійно піддавався атакам австрійських і трансільванських військ, які в ті часи вели боротьбу за вплив над Угорщиною. Однак ця неприступна фортеця не підкорялася ні одному із завойовників. Слід зазначити, що тримала оборону тендітна жінка, вдова трансільванського князя Ференца Ракоці Ілона Зріні. Тільки з допомогою хитрості австрійським військам вдалося змусити капітулювати мешканців замку.

 Пізніше у замку містилася в'язниця для політичних в'язнів, військові частини різних держав, до складу яких на той час входила дана територія, і навіть профтехучилищі. В даний час в замку діє історичний Музей.

Музейну справу на Закарпатті започаткував Теодор Легоцький, відомий історик, етнограф, археолог. Подорожуючи по Закарпатській області, зібрав багатий історичний, археологічний та етнографічний матеріал. В Мукачеві, в будинку, де жив Т.Легоцький в 1913 році було відкрито перший на Закарпатті музей. В 1950 році всі експонати музею Т.Легоцького було передано обласному краєзнавчому музею в Ужгороді.

В 60-их роках ХХ ст. в Мукачівському замку було відкрито відділ обласного краєзнавчого музею, йому було передано деякі експонати з колишнього музею Т.Легоцького, але переважна їх частина залишилася в Ужгороді.

Постановою Ради Міністрів Української РСР від 20 червня 1989 року № 165 було створено самостійний Мукачівський історичний музей. Так, на початку 90-х років господарем замку стає місто, а директором – заслужений працівник культури України Василь Станіславович Цигак, який з активним бажанням, невтомною енергією та великим почуттям любові до рідного міста береться за велику копітку роботу. Так почалося відродження та реставраційні роботи замку, щоб пристосувати його під музейно-туристичний комплекс.

Сьогодні Мукачівський замок «Паланок» це відреставрована середньовічна фортифікаційна архітектура, старовинні двори та галереї. Експозиції історичного музею знаходяться в залах Верхнього двору, де стіни дихають історією. Тут представлені експонати історії Мукачева та району від кам’яного віку, періоду середньовіччя до сьогоднішнього дня.

У музеї розгорнуто експозиції історії, етнографії, природи та старожитностей. У 12 залах експонуються твори живопису, в тому числі дві картинні галереї де широко представлені роботи Закарпатських майстрів Ф. Манайла, А.Кашшая, Ю. Герца, А.Коцки, В. Микити, І Бровдія, З. Мички та багатьох інших. Поруч із картинами видатних закарпатських художників розгорнута виставка сучасного живопису українських, угорських та польських майстрів пензля.

 

«Дерев’яні церкви Закарпаття” – саме таку назву носить виставка понад 50 картин, на яких зображені унікальні храми краю. Також є експозиція старовинні ікони. До уваги відвідувачів кілька меморіальних кімнат, колекція писанок Закарпаття. Тут часто відбуваються різні мистецькі симпозіуми та фестивалі.

Вже п’ятий рік поспіль директором історичного музею є молодий, енергійний Дмитро Олегович Гаваші, який перейняв від свого попередника досвіду та невтомного бажання розширювати історію рідного міста.

Експозиції музею постійно поповнюються новими експонатами, виставки змінюються тематично, в картинній галереї проходять персональні виставки митців не тільки краю, але й України. Гордістю міста було відкриття в 2008 році виставки робіт видатного художника, уродженця міста Мукачева – Міхаї Мункачі.

Щорічно музей відвідує майже 100 тис. туристів з різних куточків України, Європи, Америки.

 

Страница в каталоге предприятий: Замок Паланок

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Мукачево

Відео про це місце:

Інші пам'ятки поруч: