Опис:
В долині річки Молочної, в Запорізькій області, недалеко від міста Мелітополь, знаходиться історико-археологічний заповідник «Кам'яна могила».
Здалеку він нагадує жовтий острів, утворений з величезних кам'яних брил висотою 12 метрів. Мільйони років тому ця місцевість була дном Сарматського моря. Йшли роки, століття ... Замість моря утворилася пустеля. Танення льодовиків призвело до виникнення різного розміру вимоїн. З'явився острів, з якого пізніше утворився пагорб. Під впливом води, сонця, повітря пагорб розколовся на тисячі кам'яних брил, які утворили різні проходи, гроти, печери. Протягом тисячоліть ці печери служили для різних племен своєрідним храмом, де вони поклонялися своїм богам, здійснювали обряди. Про це свідчать знайдені археологами жертовники і збережені наскальні малюнки, які дослідники відносять до кам'яного віку, пізнього палеоліту, епохи бронзи і середньовіччя. У цьому заповіднику в печері «Колдуна» ви побачите зображення мамонтів і первісних людей. Печера «Кози» вас зацікавить наскельними малюнками різних тварин, в тому числі диких лосів, качок і кіз. Все це яскраво відображає сцени полювання первісних людей і приручення ними диких тварин. Найбільш цікавим є зображення на стіні печери «містерій» мамонтів, коней і носорогів, поруч - танцюючих жінок в масках тварин. Такі малюнки дають уявлення про стародавніх обрядах, які, згідно з віруваннями первісних людей, допомагали вдале полювання, захищали їх житла від бід.
Останнім часом історико-археологічний заповідник «Кам'яна могила» став справжнім центром археологічної та історичної науки на Запоріжжі. Щорічно музеєм-заповідником проводиться експедиція, яка дозволила виявити безліч пам'яток стародавньої культури.
Унікальним явищем стало відкриття найстарішою писемності на Землі, так званої «протошумерської писемності». Експонати давнього минулого можна побачити в музеї «Первісне мистецтво Кам'яної могили», який знаходиться на території заповідника. Варто подивитися на представлені знаряддя праці, зуб мамонта, зброя епохи мезоліту, керамічний посуд кам'яного віку, уламки каміння, на яких нанесені петрогліфи. У музеї також зберігаються чурінги - священні предмети, які оберігали племена і рід від хвороб і злих сил.
Бажаєте доторкнутися до історії тисячоліть? Відвідайте гору Гостра. Саме тут в 1992 році був знайдений камінь з висіченим тайнописом. Дослідники перевели цю запис і дізналися, що на цьому місці був розташований вівтар бога скіфів Ареса. Кожне загадкове місце має свої захоплюючі історії та легенди. Так, згідно з однією з легенд, Кам'яна могила з'явилася на місці захоплюючого поєдинку богатирів, які закидали один одного кам'яними брилами. Не менш цікава легенда про кам'яних баб, які сьогодні стоять на території заповідника серед тихої степу. Згідно з літописом, в 1223 році відбулася велика битва половців з русинами. Загинуло багато славних російських воїнів і князів. Після битви матері, дружини, сестри, доньки пішли шукати тіла загиблих близьких, щоб поховати їх з почестями. Побачивши поле, де навколо панувала смерть, серця жінок не витримали цього жахливого видовища. Всі жінки перетворилися в кам'яні скульптури ...
Сьогодні музей-заповідник «Кам'яна могила» користується великою популярністю серед туристів з різних куточків України та зарубіжжя. Любителі таємниць, а також далекого минулого з інтересом і задоволенням знайомляться з історичними пам'ятками, заряджаючись особливою енергетикою, яка там панує. А неповторні аромати степових трав дарують приємне відчуття блаженства!
Мапа:
Дивиться також:
Готелі та квартири у Мелітополі
Відео про це місце:
Інші пам'ятки поруч: