Опис:
Заповідник «Кам'яні могили» - споруди адміністрації заповідника посеред степиЗаповедник «Кам'яні могили» - це один з найдавніших пам'ятників історії культури людства – йому більше 12 мільйонів років.
Розташований цей заповідний об'єкт здебільшого у Володарському районі Донецької області біля села Назарівка (300 га), а близько сотні гектар його припадають на Куйбишевський район Запорізької області вздовж правого берега річки Каратиш, лівої притоки річки Берди. Заснований заповідник у квітні 1927 року, а статус заповідника отримав у 1961 році. У 2008 році заповідник «Кам'яні могили» потрапив в Top-21 всеукраїнського конкурсу «Сім природних чудес України».
Кам'яні Могили називали колись Бесташ-Гора (слово "бесташ" тюркське і в перекладі означає п'ять каменів, відповідно п'яти головним гранітним горбам Кам'яних Могил). скельні виходи висотою 50-70 м посеред степиЗаповедник являє собою скельні виходи висотою 50-70 м посеред степу. 2 мільярди років тому тут вивергався вулкан. Ланцюг гір складається з Західної та Східної гряди. Це острівної вихід на рівнинну поверхню степу Українського кристалічного щита, так зване Мариупольско-Бердянське піднесення, де над поверхнею степу піднімаються окремі виступи кристалічних порід. Здавна їх називають Могилами - Токмак-Могила Бельмак-Могила, Корсак-Могила, Савур-Могила та ін В західній гряді знаходяться вершини «Жаба» і «Гостра», «Ведмедиця з маленьким Ведмежатком», «Динозавр». У східній гряді знаходяться вершини «Мала Панорамна» (або «Миша»). Також є вершини «Південна», «Скорботна Вдова», «Витязь» «Панорама». Висота вершин 200 м. Гранітні гряди за хімічним складом і фізичною структурою не мають аналогів на нашій планеті.
Половецькі й скіфські кам'яні «баби» заповідника «Кам'яні могили»Велику цінність представляють "Кам'яні Могили" та з історико-археологічної точки зору. У стародавні часи це місце було культовим. По всьому його периметру розташовані похоронні кургани в два кільця, діаметром дев'ять і вісімнадцять кілометрів. Вчені знайшли тут багато написів різних часів і наскельних малюнків, деякі перегукуються за аналогією з накресленнями стародавньої Месопотамії, а інші залишені шумерами і скіфами. У центральної садиби заповідника виставлені численні "баби" - стародавні культові кам'яні скульптури.
Найбільшою визначною пам'яткою заповідника Кам'яні Могили, безумовно, є камінь на вершині гори Гостра, західна сторона якого покрита загадковими письменами. Лінійні розміри каменю 130 на 80 див. унікальні пейзажі заповідника «Кам'яні могили»Борозни, складові написи, шириною близько 1 см і глибиною до 1 див. Краю заглиблень щодо гладкі й рівні. Камінь цілком з рожевого граніту, поверхня на 80% покрита різними видами мохів, що особливо ускладнює аналіз. Основною загадкою є яскраво виражений тризуб з симетричними розмірами в центрі композиції. На жаль, незважаючи на явну унікальність символіки і стилю виконання камінь не внесений до путівника по заповіднику і не згадується в жодному довіднику або енциклопедії по українській культурі та історії.
Багато істориків вважають, що саме тут відбулася битва на річці Калці у 1223 році, відома своїм сумним для русичів результатом. В пам'ять про 300 000 загиблих у битві, споруджено меморіал, що включає надгробку з хрестом і каплицю. На каплиці напис: “Каплиця преподобного Іллі Муромця. надгробку з хрестом у пам'ять про 300 000 погибшихЗбудовано Спілкою козаків південно–східної України "Військо Запорізьке" та Спілкою козаків Донбасу "Свобода"...на честь 2000–річчя Різдва Христового, 777–річчя битви на річці Калці, 55–ї річниці перемоги у Великій Вітчизняній війні. Ця подія буде нагадувати майбутнім поколінням, що історія – це кров предків, і вона вчить не йти вдруге шляхами безславними“.
30% загальної площі заповідника покоїться під кам'яними брилами, а решта 70% – це квітуча незайманий степ, не торкнулася руками людини, тому рослинне і тваринне царство тут дуже різноманітно. Своєрідність рельєфу, особливості відслонень гірських порід, строкатість умов зростання флори на Кам'яних Могилах - все це здавна цікавило вчених. У заповіднику росте 29 видів флори, занесених до Червоної книги України. марсіанські пейзажі заповідника «Кам'яні могили»Охороняються цілинні різнотравно-типчаково-ковилові степи і рослинність гранітних відшарувань. На схилах східного кряжу до річки Каратиш в ущелинах і серед гранітних накопичень можна побачити досить густі зарості дерев і кущів. Тут чимало шипшини, глоду, шовковиці, жостеру, кизильника черноплодного і в'яза Висоцького. В цілому, флора нараховує 468 видів судинних рослин, 50 — мохоподібних, 38 — водоростей, 78 — лишайників, 182 — грибів. Поверхня гранітних скель покрита головним чином лишайниками, а мохи і вищі рослини зустрічаються тут тільки у заповнених мелкоземом тріщинах. Тут росте кілька видів рослин, які, крім заповідника, ніде не зустрічаються. Це деревей голий, волошка ложноблідочешуйчата. Папороть-вудсия альпійський, крім заповідника, не зустрічається ближче, ніж за 1000 км від нього.
Високі гранітні скелі заповідника на березі річки Каратиш Тваринний світ заповідника теж цікавий. Зустрічаються лисиці, зайці, їжаки, кроти. З гризунів багато ховрахів. Є види полівок, мишей. Серед хижаків, крім лисиці, зрідка трапляється тхір степовий, - рідкісний вид, занесений в Червону книгу. З плазунів тут живе такий «червонокнижний вид, як гадюка степова. Чимало ящірок, а в долині річки Каратиш кілька видів земноводних. Особливо багатий заповідник птахами, так як є чудовим притулком для них. Тут мешкають жайворонки, вівсянки, сорокопуд-жулан, кам'янки, чимало хижих птахів. Крім того, час від часу тут з'являються красені журавлі-красавки. Цікаво, що під час перельотів, особливо навесні, тільки сюди залітають рожеві шпаки.
Кам'яні Могили — унікальний природний та історичний пам'ятник, на жаль, майже незнайома широкому загалу. Лише в останні роки його популярність серед туристів дещо зросла.
Як добратися:
з Маріуполя на власній або найманій транспорті потрібно проїхати 45 км на північний захід по територіальній дорозі Т0803 (Маріуполь – Запоріжжя) до с. Новокрасновка, за якому потрібно повернути ліворуч і проїхати ще 3 км до с. Назарівка (по грунтовці від села до дирекції заповідника 3-4 км).
Мапа:
Дивиться також:
Готелі та квартири у Маріуполі
Відео про це місце:
Інші пам'ятки поруч: