Бібліотека ім. Стефаника

Опис:

Вважається, що на цьому місці раніше стояв костел і монастир кармеліток взутих. Костел був скасований в 1782 році і переданий військовому відомству, яке влаштувало в ньому пекарню. У 1804 році будівля монастиря згоріло. Попелище викупив Ю. Оссолін, він хотів побудувати на цьому місці приміщення для своєї бібліотеки, а також для своїх художніх колекцій. Проектом нової будівлі займався віденський архітектор П'єтро Нобіле. Але здійснити задум не вдалося через брак коштів. У 1827 році була зібрана комісія, яка змінила початковий план: вони спростили проект нової будівлі. В результаті було побудовано триповерхову будівлю з двома флігелями по обидва боки.

Сучасна Національна наукова бібліотека України імені Василя Стефаника була створена як одне з найбільших книжкових зібрань України шляхом об'єднання державних, приватних та інших бібліотек Львова і Західної України.

До початку Другої світової війни колекція бібліотеки налічувала близько 2 мільйонів одиниць. Значну роль в організації бібліотеки відіграли такі вчені, як М. Возняк, В. Дорошенко, Ю. Полянський, К. Студинський, В. Щурат, І. Крип'якевич.

Бібліотека була пограбована протягом періоду німецької окупації Львова. Найбільш значущою втратою вважається крадіжка оригінальних гравюр А. Дюрера (24 предмета). У 1954 році ця колекція була продана на аукціоні. У 1944 році найцінніша колекція книг, рукописів, ранніх друкованих книг і понад дві тисячі творів мистецтва була вивезена до Кракова. Частина бібліотечних фондів, зокрема цінна колекція рукописних українських книг, знайдена в Нижній Сілезії в 1946 році, так і не була повернута в бібліотеку. В даний час в Польщі зберігається істотна частина архівних документів з фондів бібліотеки Шевченківського наукового товариства.

Бібліотека також зазнала збитків у повоєнні роки. За розпорядженням Радянського уряду в рамках «передачі історичних та культурних цінностей польського народу Тимчасовому уряду національної єдності Республіки Польща» в Польщу було перевезено більше 217 тисяч одиниць зберігання. в 1945-1947 роки. Такі «переклади» в Польщу також були здійснені пізніше (останній - в 1987 році). У 1949 році десять тисяч томів були передані до Бібліотеки Академії наук СРСР (м.Москва).

Істотна частина цінних особистих документів українських письменників і вчених була перевезена до Києва в 1950-х роках.

У 1989 році бібліотеці було присвоєно статус науково-дослідного інституту. Національна наукова бібліотека України імені Василя Стефаника у Львові виконує функції навчально-методичного центру для бібліотек інститутів Західного наукового центру Національної академії наук і Міністерства освіти і науки України. 

10 квітня 2008 року Указом Президента України бібліотека отримала статус національної бібліотеки, підпорядкованої Національної академії наук України. Біля входу в бібліотеку встановлений бюст Василя Стефаника.

Бібліотека знаходиться недалеко від Апарт-готелю Z-One Hub, який пропонує варіанти проживання на будь-який бюджет. Також апартаменти з індивідуальним плануванням, лаконічні, сучасні і дуже зручні дозволять Вам повноцінно відпочити в самому серці Львова.

Страница в каталоге предприятий: Львовская национальная научная библиотека Украины имени Василия Стефаника

Страница в каталоге гостиниц: Апарт-отель Z-One Hub

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Львові

Інші пам'ятки поруч: