Латинський катедральний собор

Опис:

Архикатедра́льна бази́ліка Успі́ння Пресвято́ї Ді́ви Марі́ї, або Лати́нський катедра́льний собо́р, або Кате́дра

 – чи не єдина вціліла готична пам’ятка архітектури древнього Львова. Храм споруджено на місці, де за княжих часів стояла православна церква Успіння Пресвятої Богородиці. Перший камінь у фундаменти закладено в 1360-му р. Незважаючи на те, що будівництво храму тривало більше ста двадцяти років, він і до сьогодні залишився недобудованим, оскільки за першим проектом храм повинен мати дві вежі, і вдвічі більшу головну наву. Впродовж століть катедра неодноразово зазнавала реставрацій і добудов, які змінювали її вигляд, внаслідок чого собор увібрав у себе риси кількох стилів розпочинаючи від готики, закінчуючи бароко, ренесансом і сецесією.

Ззовні, до Латинської катедри прибудовано декілька каплиць, на стіні вівтарної частини знаходиться копія ікони Матері Божої Ласкавої (захисниці міста від ворогів), надгробна плита сім’ї Шольц-Вольфовичів, та турецькі ядра, які влучили в собор під час польсько-турецької війни, і дивом не розірвались. Біля одного із них напис: «З турецької облоги, року Божого 1672, дня 28 березня». В той час Львів оточила найбільша за всю історію розвитку міста, 230-ти тисячна турецька армія. Найбагатші та найзнатніші міщани, а з ними і польські драгуни, які мали завдання обороняти місто, не вірячи у можливість вистояти проти такої могутньої потуги, втекли подалі від небезпеки. Бартоломей Зиморович, бургомістр Львова, та інші міщани, які могли тримати в руках зброю, поклялись, що міста не залишать в жодному разі, і будуть стояти до останнього. Їх виявилось біля однієї тисячі. І сталося чудо – турки, маючи перевагу у 230 разів, відчувши відчайдушний опір, почали перемовини та погодились на викуп у 80 тис. талерів.

Інтер'єр храму, як і всі готичні споруди, вражає стрімкими та високими архітектурними елементами, елегантною вишуканістю, пишним скульптурним оформленням, прекрасними розписами стін і склепінь, захоплюючими вітражами на стрілчатих вікнах, витонченою різьбою та багатою ліпниною. Сам храм трьохнавний, з видовженою пресвітерією. Готичні арки і склепіння з нервюрами підтримуються чотирма високими колонами. У приміщенні храму знаходяться цінні вівтарі, каплиці та епітафії. У храмі зберігся чудовий орган з 1839 р. Своїм мелодійним звуком він і нині милує слух, супроводжуючи Служби Божі.

У 2001 р., під час свого візиту в Україну, Латинську катедру відвідав Папа Римський – Іоан Павло II. Інформацію про цю подію розміщено на меморіальній дошці на стіні, зліва від центрального входу.

Суворі й величні форми собору гармонійно вписуються в ансамбль середньовічного міста, а стіни, пам’ятають багато цікавих, захоплюючих, часом і трагічних подій та історичних фактів, що відбувались на території Львова.

Латинський кафедральний собор або Архікатедральна базиліка Успіння Пресвятої Діви Марії розташований в тій частині міста, де проживали в основному католики, саме тому тут знаходиться головний храм римо-католиків у Львові, до якого і сьогодні з’їжджаються тисячі віруючих та паломників з найвіддаленіших земель.

Страница в каталоге предприятий: Латинский Кафедральный Собор

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Львові

Відео про це місце:

Інші пам'ятки поруч: