Синагога Золота роза

Опис:

«Золота Роза» ( «Синагога Нахмановича», синагога «Турей Захав») - синагога у Львові, знищена гітлерівцями в липні 1941 року. Синагога була пам'ятником архітектури ренесансу, святинею львівської міської громади. Перебувала на території середньовічного львівського єврейського кварталу, в будинку 27 по вулиці Івана Федорова (нинішня назва з 1949, раніше - Бляхарський (1944) - Клемперштрассе (1941) - Бляхарський (1871) - Єврейська (XIX ст.) - Російська збоку (1863) - Домініканська бічна (1805)).

Назва «Золота Роза» фольклорне, а нині - «Турей Захав» (назва основного твору Давида Галеві, коментар до «Шулхан Арух»). Давид Галеві був автором ритуального кодексу, і, оскільки він часто тут молився, то і синагогу назвали на честь його твори. З часом значення назви забулося, і її стали вимовляти як «Турей Рейзл» ( «Золота троянда»).

Історія

Будівля була побудована на кошти голови львівської міської громади Ісаака Нахмановича (Ісаака бен Нахмана) в 1582 році. Земля для будівництва синагоги була обрана міською владою не випадково. У 1493 році в будинку на цьому місці був влаштований перший у Львові будинок розпусти, який після його закриття, як і землю на якій він стояв, ніхто з городян не побажав купити. Виділення міською владою саме цієї ділянки землі було витонченою формою образи єврейської громади.

Італійські архітектори Павло Щасливий та Амброзій Прихильний надали споруді риси архітектури ренесансу з ремінісценціями готики. Це була друга міська синагога в Львові, на будівництво якої влада довго не давали дозвіл. Зрештою, рімокатоліческій архієпископ, дозволяючи її будівництво, наказав, «щоб невірні жиди не будували синагоги видною і цінною, але звичайну, середньої міри». Синагога, первинна назва якої було «Турей Захав», стала називатися в народі по імені дружини її засновника. В кінці XVI століття єзуїти вирішили спорудити у Львові монастир і для цього обрали ділянку, на якому стояла синагога. У 1603 році король Сигізмунд III подарував їм цю ділянку, а суд конфіскував будинок. Однак прохід до будівлі був через будинок Мордехая Нахмановича, який заборонив єзуїтам проходити через його володіння. Судовий спір ордена єзуїтів з львівськими євреями продовжився, в результаті чого синагогу повернули родині Нахмановичів в 1609 році.

Ця будівля була центром суспільного життя середньовічного єврейського кварталу і однією з найкрасивіших синагог Східної Європи. У 1930-х роках її досліджували фахівці, які виконали архітектурні обміри та фотофіксацію.

Архітектурний пам'ятник був зруйнований гітлерівцями в 1941 році.

Залишки синагоги оголошені пам'яткою архітектури місцевого значення (№ 513- лв). Вона включена в Програму відтворення видатних пам'яток історії та культури України (затверджена урядом України в 1999 році).

Архітектура

Інтер'єр являв собою чотирикутний зал з готичними склепіннями, що спиралися на ренесансні консолі. На кожній з трьох стін були два стрілчастих вікна. Арон а-кодеш у вигляді кам'яного ренесансного порталу знаходився на підвищенні біля східної стіни. Оскільки синагога не могла бути вище житлових будинків, підлогу синагоги «Золота Роза» був заглиблений в землю. У плані синагога займала площу 11 х 9 метрів.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Львові

Відео про це місце:

Інші пам'ятки поруч: