Краснокутський дендропарк

Опис:

Краснокутський дендропарк - один з найстаріших дендропарків України, історія якого налічує понад 200 років. Заснований в 1793 році поміщиком Іваном Назаровичем Каразіним, братом засновника Харківського університету. Розташований дендропарк в мальовничій місцевості Харківської області.

Закладено Краснокутрскій дендропарк на місці Петропавлівського чоловічого монастиря, велика частина якого перебувала під землею в численних печерах і галереях, довжина яких в загальній складності понад 18 км. Розгалужена система підземних ходів до кінця не розчищена і мало досліджена і таїть в собі масу загадок. За наказом Катерини ІІ монастир був закритий через те, що в ньому постійно ховалися бунтівники, а земля передана Назару Каразіну, успішному розвіднику, який відзначився в Турецькій війні. Його синами і були Іван і Василь.

Розбиваючи дендропарк, Іван Каразін виділив під нього 17 гектарів землі, використовував природний рельєф, провів меліоративні роботи, побудував тераси, які збереглися до наших днів, провів роботи по відведенню води, підготував два ставки. Брати Каразіни багато подорожували і після кожної поїздки привозили додому рідкісні дерева. Вони зібрали сотні порід дерев, кущів, квітів. Рослини привозилися з Японії, Китаю, Америки, Канади, Бразилії, Мексики та європейських країн. За даними 1833 року, в дендропарку Івана Каразіна вже виростали 202 види декоративних рослин і близько 600 сортів плодово-ягідних. 50 з них до цього в Україні не зростали. Серед них - клен, акація, платан, софора. Особливу увагу Іван Назарович приділяв хвойним деревам, насіння яких він отримував завдяки допомозі професора Харківського університету барона Федора Биберштейна.

З 1858 року роботу в дендропарку продовжив син Каразіна - Іван Іванович: він збільшив його площа до 46 га, довів кількість видів декоративних рослин до 540, а плодових - майже до 1000. Він ввів в культуру такі рослини як кизил кавказький, обліпиха, ірга, кавказька трав'яниста бузина, маньчжурська ожина, дика маслина - кормова база для птахів і бджіл. У 1895 році розсадники Івана Каразіна дали близько 100 тисяч саджанців дикої маслини. Він не тільки продовжив роботи по акліматизації деревних і чагарникових порід рослин, але і почав роботи по їх селекції, ввів в культуру багато нових для Лівобережної України рослини. Іван Каразін створив великий розплідник плодових, ягідних і декоративних культур, причому вирощував саджанці також для селянських садиб за доступною ціною, а то і безкоштовно, чим заслужив собі повагу. Тому не випадково, що і сьогодні тут до сих пір працює Краснокутська дослідна станція садівництва. Іван Каразін вів переписку з багатьма вченими, публікував свої статті в сільськогосподарських журналах, експонати з його саду були представлені на виставках.

Після революції 1917 року парк перейшов у володіння Харківської обласної сільськогосподарської дослідної станції. За наступні кілька років він сильно постраждав і в наступні десятиліття піддавався поступового руйнування. Місце поховань Івана Назаровича та Івана Івановича Каразіна в 1930-х роках було знищено. Було вирубано багато екзотичних рослин, значні площі заросли бур'янами. Ліани і інші виткі рослини розрослися, утворивши непрохідні хащі. Постраждали захисні лісові насадження, були зруйновані колодязі і греблі, замулились і перетворилися на болота ставки, загинули розсадники.

Дендропарк почав відроджуватися лише в 1957 році. До цього часу в ньому залишалося всього близько 180 цінних видів дерев і кущів. Згодом його видовий склад поповнився до 350 рослин. Налагодився обмін насінням з ботанічними садами СРСР, видавалися також каталоги насіння. У 1960 році взято під охорону держави.
Після реорганізації Краснокутської дослідної станції садівництва, до складу якої увійшов дендропарк, почалося його подальше відновлення і розширення. Тоді він отримав нинішню назву. А в кінці 1980-х років зусиллями директора Краснокутської дослідної станції садівництва Віктора Олексійовича Кибкало надгробні плити Каразіних були відновлені.
У 1993 році дендропарк відсвяткував своє 200-річчя. Краснокутська дослідна станція садівництва - головний організатор і організатор свята, доклала значних зусиль, щоб відновити і облагородити парк. На святкування також приїжджали нащадки Каразіних.

Спочатку Краснокутський дендропарк був пам'ятником архітектури місцевого значення. Згодом парк отримав статус пам'ятника садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, нині дослідники намагаються отримати для нього статус національного парку.

Зупинитися можна недалеко від дендропарку в Готелі Краснокутська.

Страница в каталоге гостиниц: Гостиница ”Краснокутская”

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири в Краснокутську