Дідо-дуб

Опис:

Дуби-старожили живуть на Закарпатті. У селі Стужиця ще буяє 1300-річний дуб. Він офіційно визнаний найстарішим в Україні.

Стовбур у найбільшій частині досягає майже 10 метрів. В цьому ж селі є і «дідо-дуб». Він в обхваті має трохи більше 9 метрів. Про унікальні дерева України і про те, як вдалося їх зберегти, ми дізнавалися у фахівців Ужанського національного парку, які доглядають за дубами.

Пані Андрія радісно фотографується біля дуба, якому в 25 разів більше років, ніж їй. Стовбур старого дуба України 9,6 метрів, висота - 25-ть. обхват стовбура «Дідо-дуба» дорівнює 9,1 м. Унікальна природна пам'ятка росте на Закарпатті у селі Стужиця ось вже 1300 років. Цей дуб тут величають «чемпіоном». Незважаючи на такий вік дерев, про них не завжди знають і самі закарпатці. Андрія Ямалова з Ужгорода дізналася про стародавньому дубі від одного і вирішила приїхати разом з родиною: «ми вирішили приїхати і подивитися. Нічого подібного раніше не бачила. Дуже-дуже красиві дуби. Дуже величні. І живі, і здорові. Ще, мабуть, простоять тисячу років».

Зовсім поруч біля «чемпіона» дідо-дуб. Обійняти це дерево ви не зможете, навіть якщо дуже захочете. Для цього знадобиться близько шести пар рук. Цьому дубу близько тисячі років. «Дідо-дуб» висотою до 30 метровВ діаметрі трохи менше «чемпіона» - 9,1 метра, а висотою більше - до 30 метрів. Як ці дуби так довго прожили на землі пояснити важко, зараз про це хіба що збереглися легенди. Але сучасні вчені знають, що треба робити, щоб унікальні дерева росли і далі. Директор Ужанського національного парку Василь Копач радить скористатися простим селянським способом: «не треба їх руйнувати, не треба їм шкодити! Ми провели оздоровлення з допомогою чеських волонтерів-арбористов (арбористы - фахівці, які доглядають і лікуючі дерев при необхідності. - Ред.) діда-дуба і дуба-чемпіона. Так от, з діда-дуба було десь 7-8 кубометрів сухої деревини знято. Для дуба це не страшно. Це не була якась хвороба, яка поширилася б на весь дуб об'ємом 75 кубометрів. Це було небезпечно тільки тим, що сухі гілки могли впасти де-то, не дай Бог, на кого-то. Отже, ми оздоровили, набальзамировали де треба було. І на думку фахівців ще з пів-тисячоліття наші дуби протягнуть».

Кстати, обійняти або торкнутися дубів-старожилів вчені радять: ці дерева, мовляв, мають хорошу енергетику. Унікальні пам'ятки природи, поряд з шістьма дерев'яними церквами, одна з яких в Ужку нещодавно занесена до списку об'єктів ЮНЕСКО, що є туристичними принадами Великоберезнянського району. Всі ці експонати природної і культурної спадщини охороняються державою.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири в Красії

Відео про це місце: