Пам'ятник засновникам Києва (на Дніпрі)

Опис:

Пам'ятник засновникам Києва на Дніпрі є символом столиці України, уособлює її багаторічну історію. Монумент був відкритий навесні 1982 року в парку на Дніпровській набережній біля мосту Патона. Ця подія була приурочена до 1500-річчя з дня заснування Києва. Скульптурна композиція виконана у формі човна, на якому встановлено фігури братів Кия, Щека і Хорива та їх сестри Либідь – легендарних засновників стольного граду Києва. Матеріал, з якого зроблений монумент, – це кована мідь, а сам гранітний постамент. Біля підніжжя – організований невеликий басейн. У столичних молодят існує традиція. В день одруження вони приїжджають до пам'ятника засновникам Києва і закидають човен квітами на щастя. Вже склалося таке повір'я, що пара повинна стати спиною до монумента і через голову закинути букет в човен. Якщо попадання вдале, значить сімейне життя складеться.

Історична інформація про Кия, Щека, Хорива і Либіді згадується Нестором Літописцем у " Повісті Тимчасових років. Згідно авторові, брати були вражені красою Дніпровських пагорбів і вирішили оселитися тут. Кий сидів на Борычевой горі, Щек на горі Щекавиця, а Хорив на третій горі, яка згодом стала іменуватися Хоривицею. Місто було назване місто у честь старшого з братів. Саме Хорив, Кий, Щек і сестра Либідь, за переказами, відбився в руських літописах 11-12 століть, - ініціювали племінне об'єднання полян, які є засновниками трьох поселень, що пізніше склали місто Київ. Від легендарних засновників міста в Києві залишилася гірка Кияниця, вулиця Хорива, гора Щекавиця, невелика річка Либідь.

Спочатку місцем для установки цієї скульптурної композиції вибрали пілон Московського мосту. На початку 70-х років український скульптор Ст. Бородай, відомий по постаменту Батьківщини-матері, подарував по невеликому настільного варіанту свого твору, тури з засновниками міста, Леоніду Брежнєву і Володимиру Щербицькому. Композиція настільки сподобалася державним діячам, що відразу вийшов наказ встановити її копію на пілоні Московського мосту. Проте, цій ідеї не судилося втілитися в життя. Місце виявилося зовсім не підходящим: постійні вітри просто-напросто б зірвали постамент, та до того ж скульптуру було погано видно знизу. Один із секретарів Київського міськкому партії Олександр Ботвін запропонував провести експеримент і поставити на пілон фанерний муляж скульптури, але її вигляд не вразив вождя. Так, 22 травня 1982 року монумент, який носить офіційну назву пам'ятника "Летіла Либеді", встановили у парку біля мосту Патона. Його авторами є скульптори В. З. Бородай, Н.М. Ферещенко.

У червні 2007 року була проведена реконструкція території, прилеглої до пам'ятника засновникам Києва, а саме була розчищена і облагороджена майданчик перед постаментом. У лютому 2010 року відбулася сумна подія - обрушилися задня частина човна і фігурами братів Щека і Хорива. Причини обвалення невідомі. Відновленням пам'ятника зайнялися фахівці Головного управління охорони культурної спадщини міськдержадміністрації Києва.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири в Києві

Інші пам'ятки поруч: