Опис:
Розташоване на перетині вулиць Шевченка та Пушкінської Нового міста, біля парку культури і відпочинку ім.Леніна. Споруджено на народні гроші до осені 1900 р. будівлю театру. Мурований, двоповерховий, у стилі пізнього російського класицизму з архітектурою ренесансу і бароко (амфилада колон з фасаду, фронтони). Всередині будівлі велике фойє з парадними сходами на 2-й поверх, зал на 800 місць з бельетажем, сцена з оркестровою ямою.
Тут 3 січня 1901 р. був відкритий Пушкінський народний будинок (театр, бібліотека, місце урочистих подій, розважальних балів, публічних лекцій), з 1921 по 1941 рр. розмістився український драматичний театр ім.Т.Р.Левченко, з початку 50-х років і по теперішній час знаходився міський Будинок культури.
В 1904, 1907 роках художником В. К. Развадовским, засновником у місті художньої школи (1904), були організовані перші народні художні виставки. На сцені Пушкінського дому в різний час виступали видатні українські артистки Е. Л. Рубчакова (1902, 1919), О. А. Петрусенко (1938). З 1901 по 1922 роки тут працював Ф. Ст. Рутківський - драматург, актор, театральний діяч, член товариства російських драматичних письменників і композиторів.
З Пушкінським народні будинком пов'язані революційні і політичні події в місті. 24 листопада 1905 р. сюди прийшли з Червоними прапорами і заповнили зал понад, - тисячі робітників і селян, антисамодержавный мітинг з вимогами землі, роботи і прав закінчилася битвою з поліцією. Багато активісти були заарештовані. У лютому 1906 р. тут відбувся вечір-концерт, присвячений Т. Г. Шевченка, перше відкрите в місті честование Кобзаря.
У травні 1917 р. в Пушкінському домі проходив 1-й з'їзд Південно-Західного фронту (700 делегатів). За продовження війни до повної перемоги виступали командуючий фронтом генерал А. А. Брусилів, глава Тимчасового уряду А. Ф. Керенський, Французький соціаліст А. Тома, есер Б. В. Савенков. Проти війни, за перехід влади до Рад висловився прапорщик Н.З.Криленко -представник ПК РСДРП (б) і армійського комітету II армії, згодом перший Верховний головнокомандувач Збройними силами Радянської республіки.
На початку грудня 1917 р. тут відбувся 2-й з'їзд УП армії з участю 750 делегатів. Обрано новий ВРК на чолі з Н.Ленговским і затверджений комісаром армії В. П. Васянін, який був делегований на третій Всеросійський з'їзд Рад.
У травні l9l9 р. в Пушкінському домі проходив 1-й з'їзд Рад р. Кам'янець-Подільського. 29 серпня 1921 р. тут відбулося урочисте засідання міської Ради робітничих, селянських і червоноармійських депутатів.
На засіданні виступили: Х. Р. Раковський - Голова РНК України, М. В. Фрунзе - верховний головнокомандувач ЗС України і Криму, В. П. Затонський - народний комісар, член РВС КВО. У роботі засідання брали участь народні комісари Д. З. Мануїльський і М. К. Владимиров. Реззолюция засідання націлювала працівників на зміцнення радянської влади^ виконання планів збору продподатку. 12 березня 1922р. в будівлі театру відбулося урочисте засідання Міськради, профспілок, представників селянства і червоноармійців, на якому виступили з доповідями М. І. Калінін і Р. В. Петровський. Вони приїхали в місто з агитпоездом Жовтнева революція для організації допомоги голодуючим Поволжя та Півдня України, роз'яснення внутрішньої і зовнішньої політики Радянського держави.
З початку 20-х років і по теперішній час будівля є важливим центром культурно-освітньої і політичному житті міста, місцем народної творчості та самодіяльних колективів.
Мапа:
Дивиться також:
Готелі та квартири у Кам'янець-Подільському
Інші пам'ятки поруч: