Захаржевська башта

Опис:

Захаржевской башта названа на плані міста 1773 року, в описі міста 1700 року — Турецької. Не зафіксоване документами назва — Башта на броді — з'явилося в довідці Євгенії Пламеницької (укр.)рос. у 1977 році, однак саме це ім'я стало популярним. На думку Миколи Петрова (укр.)рос. вежу, швидше за все, звели з каменю в XVI—XVII століттях, в XVIII столітті реконструювали. Євгенія Пламеницька датує зведення вежі XV століттям.

Башта складена з каменю, має два яруси, в плані має форму кола діаметром 9-10 м. Товщина стін — 1,3 м внизу і 0,7 м на рівні другого ярусу з боку схилу. Перший ярус вежі примикає до скелі. Вхід у вежу знаходиться на рівні другого ярусу на східній стіні. Збережені бійниці мають арочні перемички. Підлогою вежі служить скеля. Яруси з'єднані приставними сходами.

Башта є частиною північно-західних міських укріплень. Вона знаходиться на скельному виступі каньйону на висоті 13 м від рівня берега. Відстоїть від Польських воріт на відстань 300 м. Вежа була дозорної і охороняла дорогу під скелею і брід через річку.

Перша письмова згадка вежі відноситься до 1613 році. Саме раннє зображення вежі можна побачити на плані Кипріяна Томашевича, створеному у 1672-1673 рр.

Вежа добудовувалася в XVI столітті. В кінці XVII століття дах і верхня частина стін вежі були зруйновані. У XVIII столітті другий ярус вежі втратив своє військове значення, тому його бійниці заклали, зробили ремонт верху стін, а замість даху зробили плоске перекриття, яке засипали землею. На початку XIX століття вежу засипали і збудували над нею альтанку. У 1962 році провели консервацію вежі. У 1966 році, грунтові води підмили скельне підставу вежі, в результаті чого впала частина скелі і фрагмент стіни. Проект відновлення вежі почали розробляти в 1970-х роках, в 1977 році проект був затверджений. У 1983-1987 роках за проектом Євгенії Пламеницької вежу відновили в її первісному вигляді. Під час святкування дня Кам'янця у 2003 році згорів дах вежі, її відновили протягом місяця-двох.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Кам'янець-Подільському

Інші пам'ятки поруч: