Опис:
Чернелицький замок – це один зі 100 чудесних замків, фортець та палаців України. Нині він являє собою руїни замку ХVІІ ст., розташовані в смт Чернелиця Івано-Франківської області.
Чернелицький замок був збудований в 1659 р. брацлавським воєводою, новим власником м. Чернелиця, володарем Клевані та Жукова, польським магнатом русинського (українського) походження Михайлом Юрієм (Міхал Єжи) Чарторийським. Герб "Погоня" князів Чарторийських image-3292 Герб “Погоня” князів Чарторийських Під час польсько-турецької війни (1672-1676) замок двічі зазнавав руйнувань: в 1672 та 1676 рр. Але невдовзі він був відбудований та разом з Раковецьким замком отримав важливе стратегічне значення під час наступної польсько-турецької війни (1683-1699). На той момент Чернелицький замок був найсхіднішою фортецею Речі Посполитої на правому березі Дністра.
За часів польського короля Яна ІІІ Собеського тут зберігалися провіант та фураж. Ян ІІІ Собеський також кілька разів зупинявся тут перед своїми походами. Напередодні 1696 р. Чернелиці та його оборонна споруда, яка зазнала значних руйнувань під час останньої війни, перестає бути власністю Чарторийських та переходить до волинського воєводи Михайла (Міхала) Потоцького, пізніше до його сина Петра (Пйотра). В 1774 р. частину Чернелицького маєтку Потоцькі продають М.Гатенбергу Садогурському. Деякы дослыдники, зокрема О.Чоловський, доводять що крім магнатів Потоцьких цим же замком співволоділи у різний час Галерські, Стадницькі (Станецькі) та Ценські. Останнім власником споруди був полковник польського війська Маурицій Юзей Ценський. Після його ж смерті його сімя переїхала до маєтку у с. Вікно. При цьому вони забрали з собою бібліотеку, архів та унікальну картинну галерею ( твори, Рубенса. Рафаеля, Кранаха та ін.). Замок же віддали в оренду євреям, де він почав занепадати.
Протягом ХІХ ст. аж до 1939 р. власники (дідичі) Чернелиці неодноразово мінялись: Текля Раціборська, Наполеон Раціоборський, Кароль Краснопольський, Тереза Петрович та ін. Однак позитивно це на долі колись могутньої твердині ніяк не позначилось. В 1939 р. сюди прийшла більшовицька влада, а наступного року Чернелиці позбавили статусу міста.
За радянських часів біля замку розташовувалась лікарня, деякі будівлі якої були в притик до замкових стін. Але за незалежної України лікарня переїхала, а замок залишився на самоті руйнуватися. Лише худоба тепер господарює на руїнах замку. Колись Чернелицький замок мав гострі висунуті кути, чотирикутну двоповерхову вежу над в’їзною брамою та стіни заввишки 6 м, завтовшки 2,5 м.
До наших часів в гарному стані дійшла вказана вежа та фрагменти замкового муру. Зовні фасад башти оздоблений вирізьбленим у камені гербом «Pogon» («Погоня»). З внутрішньої сторони на вежі видно герб «Pilawa» (Пилява») з латинськими літерами Е.S.Х.С.W.В., що розшифровується як: Єфросинія Станіславіцька, княгиня Чарторийська, воєводина Брацлавська.
Мапа:
Дивиться також:
Готелі та квартири в Івано-Франківську
Інші пам'ятки поруч: