Опис:
Спорудження утворюють чотири будинки, які щільно прилягають один до одного в формі квадрата. Ці кам'яні можуть вважатися однією з візитних карток міста.
В самому центрі міста, на знаменитій стометрівці довго пустувала одну ділянку землі, напевно, просто чекала свого архітектора. І ось нарешті У 1896 році тут розпочали будівництво кафе, за замовленням ресторатора Генріха Басса. Вона стала першою з чотирьох кам'яних, які і сформували Банківський квартал старого Станіслава. З елегантною аркадою першого поверху розташовувалася кав'ярня «Уніон», яка була дуже популярна у городян аж до 1912 року, коли старий кондитер помер і будинок продали іпотечному банку. Його відремонтували, прикрасили другий поверх ажурним балконом. Саме у вигляді іпотечного банку можна побачити цей будинок на старих поштових листівках. Згодом в кам'яні Басса розташовувалися філіали різних банків, на сьогодні це «Райффайзен банк Аваль». Трохи далі на стометрівці розташовується так званий будинок Леона Ґравера, побудований інженером Яном Кудельский в 1905 році. В будинку були житлові квартири, а на першому поверсі - фірми, серед них: магазин знаменитих швейних машинок «Зінгер», аптека, магазин порцеляни і скла і перукарня, яку ще можуть пам'ятати франківчани. На сьогодні тут знаходиться головне управління архітектури та містобудування, а також центр обслуговування абонентів Life :) У тому ж 1905 році на розі сучасної вулиці Грушевського був зведений б удинок Австро-Угорського банку. Така визначна подія не забули згадати в тодішніх газетах. «Кур'єр Станиславовски» пише, що «знову побудований будинок філії Австро-Угорського банку є окрасою міста. Її творець Ян Кудельский може пишатися справою своїх рук і таланту ». Зі зміною держав змінювалися і установи, які займали приміщення в різні часи: після австро-угорського тут господарював польський банк, потім державний банк СРСР, Нацбанк України. І з 2003 року будівлю продали «Райффайзен банку Аваль». Дивним чином історія повернулася до того, з чого починала: австрійським банком почали, австрійським і завершили. А по сусідству, на розі сучасних вулиць. Грушевського та Шашкевича у 1907 році з'явилася гарна триповерхова будівля, яке збудував лікар Аполлінарій Ляхавець. Хоча в цьому будинку ніколи не було ніяких фінансових установ, він завершив і сформував Банківський квартал в Івано-Франківську, і недарма вважається однією з архітектурних перлин міста. Сьогодні тут розташовується частина банківських офісів. Як не крути, а квартал недарма називають банківським.
Оскільки Банківський квартал Івано-Франківська побудований в кінці 19 - початку 20 століття, в його архітектурі переважає сучасний і еклектичний стиль. Скажімо, банк і будинок Ґравера увінчані закругленими куполами і прикрашені незграбними покрівельними віконцями. Унікальною будівлею міста є колишній Австро-Угорський банк. Цікаво, що в його архітектурі фахівці знаходять ренесансні риси: віконниці, колони, декоративні прикраси нагадують палац епохи Відродження. Будинки знаходяться в хорошому стані, не рахуючи трохи облізлою штукатурки. Хоча, як і всі історичні будівлі українських міст, Банківський квартал спіткала проблема з пластиковими вікнами і вітринами. Певний дисонанс у вигляд кам'яних вносять і яскраві рекламні вивіски
Мапа:
Дивиться також:
Готелі та квартири в Івано-Франківську
Інші пам'ятки поруч: