Грязьовий вулкан Старуня

Опис:

Поблизу цього села на місці старого озокеритового промислу є невелика ділянка площею близько 1,5 квадратних км, назва якої - Чудо-Старуня - нагадує про дивовижне поєднання різноманітних стратиграфічних, мінерально-петрографічних, гідрологічних і неотектонічними особливостей.

Висока сейсмочувствительность проявляється у появі тріщин, провалів, рості порогів й невеликих водопадів, грязевому вулканизме, активній динаміці газовиділення, а також у нерівномірному піднесенні - близько 1 м за сім років. Чудо-Старуня реагує на землетруси, що відбуваються в радіусі 3-6 тис. км в Румунії, Італії, Німеччині, Іраці, на Кавказі і навіть у середній Азії. Цей постійно діючий підземний «барометр» - унікальне місце для вивчення особливостей динаміки землі, закономірностей формування корисних копалин, прогнозування землетрусів. Разом з тим наявні на території старунского вулкана озокерит, гарячі грязі і води високої мінералізації - володіють цінними лікувальними властивостями.

На західному березі річки Великий Луковець, в передгір'ї Горгани, що поблизу цього села, геологічні породи утворюють складний тектонічний перегин, на вершині якого розташований вулкан з висотою конуса коло 3 м й довжиною глинистих потоків 10-60 м. Щоб до нього дістатися потрібно проїхати село Богородчани, потім село Надвірну. На вказівник біля дороги «Старуня» не ведіться - треба їхати майже до сусіднього села Цвях, а від нього під гострим кутом відходить страшненька дорога на Старуню. Грязьовий вулкан Старуня - геологічна пам'ятка природи — єдиний действующи і унікальний не тільки у Карпатському регіоні, але і у світі. Своїм виникненням він зобов'язаний насамперед людям. Понад століття тому тут почали розробляти нафтові та озокеритні родовища.

Ґрунтові води, насичені киснем, тепер проникають углиб землі на тисячу метрів, викликають окислення нафти, що й дає той приплив теплової енергії, яка живить вулкан.

Передувало виникненню вулкана землетрус в Румунії, в горах Вранча в 1977 р. Тоді на конусоподібному пагорбі діаметром близько 50 м з'явилися перші кратери, з яких выплескивались рідина, грязі та газ.

З тих пір вулкан «дихає» через десятки менш активних міні-кратерів і на рельєфі нагадує грязьове пляма.

Старуня налічує 8 кратерів і 12 непостійних микрократеров, які виділяють газ, воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її складові. Віддалені землетруси іноді приводять до появи тріщин в землі завширшки 0,5-3 см, які закриваються через 3-5 діб.

Зовні все виглядає тихо і мирно. Як раптом без попередження в небо спрямовується потік окропу. А поряд ось уже кілька десятиліть горить газовий фонтан. І постійно з надр чується утробний звук, що нагадує бурмотіння закипаючого чайника.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири в Івано-Франківську

Відео про це місце:

Інші пам'ятки поруч: