Заказник «Бакайские острови»

Опис:

Унікальний тваринний світ цього куточка. Тут знаходиться цікава змішана колонія голінастих. На напівзатоплених деревах сірої верби гніздяться чаплі. Верхній ярус, як правило, займає сіра чапля — самий численний вид у колонії. Чаплі починають гніздитися раніше інших, у другій половині березня. Масивні гнізда, побудовані з товстих стебел очерету, іноді з додаванням сучків, служать багато років і щорічно добудовуються, тому бічні гілки верби, де зазвичай розміщуються гнізда, часто не витримують їх тяжкості і ламаються. У повній кладці сірої чаплі 4-5 великих світло-блакитних з вапняним нальотом яєць. Перші пташенята вилуплюються в кінці квітня, але гнізда з яйцями зустрічаються і в червні. Сіра чапля живиться переважно рибою, яку терпляче підстерігає на мілководді, але, крім того, вона поїдає великих комах, мишовидних гризунів, ящірок.

Сіра чапля влаштовує свої гнізда не тільки на деревах, частина птахів гніздиться на заломах очерету в сплавинах (острівці з тростини) у Великої Соколиного острова, Великого Потьомкінського острова і т. д. Тут її сусідами бувають велика біла чапля і руда чапля. Велика біла чапля досі продовжує залишатися рідкою у багатьох місцях, у плавнях ж Дніпра чисельність її досить висока.

У середньому ярусі старих верб влаштовує свої гнізда мала біла чапля. Вона значно менший і стрункіший великої білої чаплі, на чорних ногах різко виділяються жовті пальці. Мала біла чапля охоче використовують старі гнізда, при будівництві нових матеріал приносить самець, а укладає його самка. У самця в шлюбний період на потилиці чубчик з 2-3 нерассученных довгих (до 20 см) пір'я. На грудях і плечах ажурні пір'я-эгретки, що покривають спину, немов накидкою і заходять за кінець хвоста. У самки ці пір'я менш розвинені.

Висиджують і вигодовують пташенят обоє батьків, корм приносять у дзьобі. Харчуються малі білі чаплі водяними комахами, личинками, жабами, дрібною рибою, великими комахами. Ще не повністю оперені пташенята вискакують з гнізда на сусідні гілки і проводять там майже весь час, спускаючись у гніздо тільки щоб взяти у прилетіли батьків їжу.

Приблизно на одній висоті з малої білої чаплею гніздяться нічні чаплі — кваки з великими яскраво-червоними очима, дорослі особини яких «носять» ошатний світло-сірий жилет» і довгі вузькі пір'я на потилиці в шлюбний період. Молоді кваки вкриті великими пестрянками і зовсім не схожі на своїх батьків. Квак сама криклива і найменш обережна з усіх чапель. Живиться в основному живою їжею — хробаками, личинками водних комах, рибою, жабами.

По сусідству, але переважно на затоплених кущах лози, знаходяться маленькі компактні, гніздечка самої дрібної, дивно витонченою жовтої цапельки. Її блакитні яйця (в кладці їх 4-5) за величиною не перевищують голубині. На цих же кущах або на невисоких деревах верби влаштовують свої гнізда красиві яскраво-коричневі птиці з металевим блиском, довгими лапками й довгим зігнутим донизу дзьобом — коровайки. У них дуже яскраві блакитно-зелені яйця, пташенята з великими чорними очима і широкою світлою смугою на дзьобі покриті темним пухом. Вони так само, як і пташенята чапель, рано вискакують з гнізд і, чіпляючись за гілки, вправно пересуваються по кущах. Їжа жовтої чаплі і коровайки складається переважно з водяних комах, серед яких дуже багато є шкідниками рибного господарства. Ці красиві і корисні птахи не терплять ніякого занепокоєння, дуже бояться пострілів і зазвичай переселяються з тих місць, де їх турбують.

Крім Бакайских островів, окремі поселення голінастих зустрічаються і в інших місцях предлиманной частині Дніпра.

 

Сплавина очерету біля Великого Соколиного острова щільно заселені чаплями. Місцями фоновим видом тут є сіра чапля, місцями велика біла чапля. Іноді вони утворюють змішані колонії, часом зустрічаються і «чисті». Гнізда — переважно на високих заломах очерету. Руді чаплі гніздяться лише в очеретяних заростях. Вони віддають перевагу більш низькі очерети, іноді селяться з самого урізу води, але зустрічаються і в глибині сплавин. Їх гнізда не такі масивні, як у попередніх видів, яйця теж голубуваті, але декілька дрібніше.

Дуже цікава і барвиста Бакайская колонія. Співробітники Чорноморського заповідника щорічно проводять облік і кільцювання пташенят у цій змішаній колонії. Під'їжджають туди на моторному човні по затону, покритому численними білосніжними квітами білого латаття і її плаваючими округлим листям. З очеретів то і справа випливають лиски або великі поганки — чомги з рудими хохлами на голові. Від берега до самої колонії доводиться пробиратися крізь густий і високий, важкопрохідний очерет, переплетений солодким пасльоном, осоками, папороттю. Ще здалеку чути характерні крики пташенят баклана, колонії якого теж знаходяться на Бакайских островах, але окремо від поселення голінастих. Наближаємося до полузатопленным заростях лози з гніздами коровайки і жовтої чаплі, над головами з неспокійними криками літають потривожені мешканці колонії. Темні витончені силуети караваек чітко виділяються на блакитному тлі неба, а вдалині видніються верби, суцільно «обвішані» гніздами бакланів. Стовбури їх і гілки білі від посліду птахів. Під ногами хлюпає вода. В густих кущах по краях галявини співають синиці-лазоревки, стрибають великі синиці, зрідка спугиваешь з гнізда курочку водяну, яка тут же зникає в хащах. З-за різних строків вилуплення доводиться не раз приїжджати для кільцювання пташенят різних видів. І завжди, перебуваючи в глибині Бакайского острови серед кривих стовбурів старих верб, в задушливій тісноті тростини або в лозняке, відчуваєш себе, як у джунглях.

Багато цікавого і повчального в життя мешканців цього заповідного куточка. Тут можна спостерігати і батьківську турботу, і бійки сусідів, і перші самостійні кроки» молодих, і пташину трагедію. Добре, що на нашій землі збереглися ще такі незаймані куточки. Треба, щоб їх було більше.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Херсоні

Інші пам'ятки поруч: