Ландшафтний заказник «Саги»

Опис:

У лісах на площі 84,8 га ростуть сосна, береза, вільха. Найбільшу площу -349 га - в заказнику займають піски. Рельєф їх дуже різноманітний - від рівнинно-хвилястого до горбистої. Ступінь заростання пісків також різна. Рівнинно-хвилястий піски, як правило, покриті трав'янистою рослинністю - це костриця Беккера, волошка дніпровський, гвоздика піщана, куничник наземний, цмин піщаний, деревій Гербера, льнянка запашна, осока колхідська, тонконіг сизий, чебрець дніпровський; подекуди зберігся ковила дніпровська. У невеликих зниженнях, що супроводжуються, а у весняний період нерідко затапливаемых ґрунтовими водами, травостій ще більш різноманітний. Крім перерахованих, тут можна зустріти різні осоки, очерети, оман британський, золототисячник, звіробій, пирій пухнасто-цветковый, крестовники весняний і дніпровський. Бугристі піски, як правило, слабо-зарослі овсяницею, чебрецем, гвоздикою, місцями з вогнищами развеваемого піску.

У близководных зниженнях збереглися чисті або змішані природні колки берези дніпровської та вільхи чорної, іноді з домішкою чагарників - аморфи, бузини, свидини.

На підвищеннях, де вологи менше, росте сосна кримська і звичайна різних віків. Найбільш ранні посадки сосни тут були розпочаті у 30-х роках. З них найвідоміша - смуга сосни кримської та звичайної, посаджена в 1936 р. колишнім завідувачем відділом лісівництва Нижньодніпровської НІК В. М. Кривокобыльским (смуга Кривокобыльского). У ті роки урочище «Саги» служило досвідченим ділянкою станції, на якому розроблялася агротехніка залісення пісків, випробовувалися різні деревні і чагарникові породи для посадки на пісках, а також закладено єдиний у своєму роді дендропарк на пісках. Частина досвідчених посадок, як і дендропарку, збереглася до наших днів. Крім сосни, берези та вільхи, тут ростуть біла акація, шовковиця, тополя, катальпа, а також ялівці звичайний та віргінський, які місцями природно поновлюються насіннєвим шляхом.

Наявність в урочищі невеликих озер, сінокісних угідь, штучних насаджень і природних лєсков сприяє поселенню і розмноження диких звірів і птахів: оленів, косуль, диких кабанів, зайців, лисиць, єнотовидних собак, ондатр, фазанів, куріпок. В березових і вільхових колках є колонії граків, а також тут мешкають дрібні комахоїдні птахи. Зустрічаються в урочищі їжаки, ховрахи, гадюки, ящірки, вужі, черепахи.

Навесні і восени в заказнику з'являються гриби-маслюки в сосняках, підберезники - березово-вільхових колках.

В заказнику проводяться лише такі господарські заходи, які спрямовані на збереження і збагачення природного комплексу, а саме: посадка лісу та лісомисливських реміз, сприяння природному поновленню лісу, спорудження нових та розчищення старих водойм, вивішування штучних гніздівель, проведення санітарних рубок і біологічних заходів боротьби з шкідниками лісу.

В заказнику постійно заборонені випас та прогін худоби, розорювання пісків, рубка лісів, проведення хімічних заходів боротьби з шкідниками лісу, розведення вогнищ, заготівля березового соку і т. п.

Ландшафтний заказник має велике науково-пізнавальне значення. На його тлі найбільш помітні ті перетворення, які робить людина на піщаних масивах Нижнього Дніпра.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Херсоні

Інші пам'ятки поруч: