Свято-Покровська церква

Опис:

Свято-Покровська церква своєю назвою нагадує, що Гостомель був козацьким сотенним містечком. Адже запорозькі козаки вважали святу Покрову своєю покровителькою. На Запорізькій Січі була церква святої Покрови.

Очевидно, що церква тут була і раніше. Ще в 1614 році польський король Сигізмунд III надав Гостомелю магдебурзьке право. Отже, це був чималий містечко. І, звичайно ж, в ній мала бути церква. Але вперше про неї згадується в історичних джерелах другої половини XVIII століття, коли Гостомель належав до володінь фастівського полковника Семена Палія. За рахунок останнього та його козаків у Гостомельському замку була побудована церква.

У 1770 році на її місці була збудована уніатська церква. У першій половині XVIII століття священиком був Андрій Михалевич, з 1751-го - його зять, благородний Яц Ганицький, а з 1777 року - Іван Миласевич. Всі троє поховані біля церкви. На могилі Івана Миласевича його син, який у 1797-му був київським цивільним губернатором, встановив чавунний пам'ятник. Церква перейшла з унії до православ'я швидше за все після того, як в 1793 році, у зв'язку з другим поділом Речі Посполитої, Правобережна Україна увійшла до складу Російської імперії.

Напередодні 1861 грамотними серед православних в Гостомелі були тільки священик і причтник. Український краєзнавець другої половини XIX ст. Л. Похилевич повідомляє, що до Гостомельського приходу належали села Яблунька (нині частина Бучі), Блиставица і Озера. У 1890-му В Гостомелі кошти прихожан була збудована дерев'яна церква (довжина - 28 метрів, ширина - 10, дах залізна). Вона була й центром культурного життя.Про це, зокрема, свідчить фото Гостомельського церковного хору 1903 року, яке зберігається в київському музеї Івана Гончара.

В 1937 році церква була закрита. У церкві зробили зерносховище. У 1939 році колгосп ім.13-річчя Жовтня, витративши на перебудову 54000 рублів, влаштував там клуб.

У жовтні 1941-го німецькі окупанти повернули це приміщення церкви.

Раднарком СРСР постановою № 1643-486с від першого грудня 1944 наказав вилучити у церковної громади клубні приміщення (тобто церковні, в яких у 30-ті зробили клуби).

В церковному приміщенні зробили республіканський спортивний клуб. Його утримували рахунок республіканського комітету по спорту. Усередині церковного приміщення влаштували волейбольний майданчик, встановили бруси, повісили кільця, привезли штангу і гирі. Через кілька років його переобладнали під звичайний клуб.

Аж у 1989-му, коли СРСР розвалювався, на прохання віруючих влада в Гостомелі повернула церкві старе приміщення, яке використовувалось, як клуб. Люди почали його переобладнати. Спочатку тут служили священики отець Алексій і батько Федір.

У сучасному вигляді великого кам'яного храму, який з'явився в результаті відбудовних робіт (велися з 1989 року), з дореволюційного періоду зберігся дерев'яний барабан центрального купола (1890). Ця оригінальна реконструкція здійснювалася на власні кошти мешканців (прихожан) селища.

У теперішній час (2000-ні) Покровська церква в Гостомелі продовжує ще більше турбуватися і вдосконалюватися, стаючи все краще і красивіше.

В 2008 році площа на якій розташована церква була перейменована в Свято-Покровську. За рахунок депутатів Гостомельської селищної ради споруджено пам'ятник Святої Покрови, що став візитною карткою селища.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Гостомелі