Монастирський острів

Опис:

Монастирський острів - острів в межах Соборної району міста Дніпро, біля правого берега річки Дніпро, від якого відділений Архиєрейської протокою.

На заході має гранітні скелі, на сході переходить в піщану косу. За свідченням єпископа Феодосія Макаревського, в його часи окремо існуючий Шевський острів в давнину був одним цілим з Монастирським.

З XVII століття острів називався Монастирський, в XIX столітті - Бураковський, Богомоловскій (в честь господарів острова), з 1926 по 2015 рр. - Комсомольський.

Перша відома згадка Монастирського острова в літературі - Гійом Левассер де Боплан (французький військовий інженер і архітектор, котрий подорожував по Україні) «Опис України», 1651. Він пояснював назву острова нібито існував на ньому в давнину візантійським монастирем. У 1880 році в працях єпископа Феодосія острів згадується як найпівнічніший пункт, куди дійшов у своїй місії Андрій Первозванний. Дмитро Яворницький (українознавець, історик) висловив думку, "що острів Монастирський міг бути пунктом відпочинку для росіян, які йшли по Дніпру вниз ... так як це один з великих островів, які ніколи не затоплює весняна вода". У стінах цього зниклого монастиря княгиня Ольга перечікувала бурю по шляху до Царгорода в 957 році, тут зупинявся київський князь Володимир Великий в поході на Корсунь (Херсонес) в 988-му. Коли в 1152 році великий князь Мстислав Ізяславич розбив половців на річці Оріль та на Самарі, то і він відвідав "святий Дніпровський острів Монастирський і всіма силами намагався підтримати ці святі місця від нападу кочівників", - так записано в "Матеріалах для історико-Статистичного опису Катеринославської єпархії ".

За іншою думкою, назва «Монастирський» острів отримав завдяки так званим «виходів» - господарським пунктам промислу з'явилися в гирлі Самари близько XVI ст. Київського Печерського і Трахтемирівського монастирів.

24 листопада 2015 року розпорядженням міського голови Дніпропетровська острову повернуто історичну назву Монастирський.

На території острова знаходився дніпропетровський зоопарк до 2017 р, а також акваріум прісноводних риб і тераріум. Також на правобережній стороні острова розташовані кілька човнових баз і стоянок для яхт. З південного боку острів майже повністю покритий піском, і являє собою місце для пляжного відпочинку.

Поблизу пішохідного моста на гранітних скелях розташований штучний водоспад «Поріг Ревіння» висотою 17 метрів.

Початок 20-го століття характеризується активним будівництвом на острові. Через Монастирський острів став проходити Мерефо-Херсонський міст, берег острова був відданий під базу яхтового клубу. У 1958 році на острові встановлено один з найбільших на Україні пам'ятників, присвячених Т. Г. Шевченка. Також є Пам'ятний хрест візантійським монахам (встановлений в 1994 році). У 1999 році на північній частині острова побудований православний храм Святого Миколая.

Легенди, чутки. Починаючи з кінця 1980-х, багато газет і журнали рябіють публікаціями, де говориться що острів - унікальна енергоінформаційна зона. Особливо цікаві теорії Віктора Воробйова - доцента Придніпровської академії будівництва та архітектури, фахівця з аномальних явищ. На його думку, тут чітко виділяються дивні зони, підземні об'єкти, входи в паралельні світи зі своїми мешканцями. Монастирський острів поступово стає об'єктом дослідження екстрасенсів, контактерів з Росії і з Західної Європи. Деякі навіть говорять, що восени 1990 року на найвищій точці острова, метрів за п'ятдесят від пам'ятника Шевченку, дванадцять добровольців увійшли в контакт з Космосом. Світловий промінь, що вийшов з неба, охопив всю групу, і всі дванадцять людей зникли. Доля їх досі невідома.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Дніпрі

Відео про це місце:

Інші пам'ятки поруч: