Опис:
Манявський скит, нині Манявський чоловічий монастир в честь Воздвиження Хреста Господнього Івано-Франківської єпархії раскольничьего "Київського Патріархату".
Адреса: Україна, Івано-Франківська обл., Богородчанський р-н, с. Манява, вул. Скитовая
Тел.: +38 0347168103
Монастир розташований між гірськими відкосами, які одягнені вічнозеленими карпатськими смереками, з трьох сторін омивається річковими водами.
Православний скит створив у 1606 році преподобний Іов (Княгиницький). В 1611 році була зведена перша келія, через рік - Хрестовоздвиженський храм. У 1620 році Царгородський патріарх Тимофій II зробив обитель своєї ставропігією. У 1621 р. монастир був обнесений мурами з масивними захисними баштами. При спадкоємці святого Іова, преподобному ігумені Феодосії, У 1628 році обитель також здобула статус прота, тобто головного монастиря округу. У підпорядкування монастиря були визначені 556 інших монастирів у Галичині, Буковині та Молдові. Скиті надавали заступництво і російські государі, і молдавські воєводи, і козацькі гетьмани.
У 1676 році скит зруйнували турки. Завдяки багатим пожертвам покровителів, вже в 1681 році монастир і його оборонні укріплення були відтворені.
У 1698-1705 роках українські живописці під управлінням Йова Кондзелевича спрацювали для собору обителі знаменитий іконостас, який іноді називають головним шедевром українського сакрального мистецтва.
У 1785 році Манявський скит, який до того часу залишився останній православної обителлю Галичини, був закритий австрійською владою. Собор перенесли в місто Надвірну, де він згорів у 1914 році; іконостас був переданий у місто Богородчани.
У 1998 році скит був відновлений як чоловічий монастир раскольничьего "Київського Патріархату".
З 1612 року центром монастиря служив храм на честь Воздвиження Хреста Господнього, який нині втрачений. Новий великий дерев'яний храм посеред монастирських укріплень був зведений після 1998 року за зразком колишнього, в гуцульському стилі.
Монастирські споруди успішно поєднали гірський рельєф і оборонне зодчество. Стіни з потужними вежами були зведені навколо обителі в 1621 році, а потім перебудовані в 1681 році. Триярусна надбрамна вежа-дзвіниця, квадратна в плані, завершена куполом і прикрашена фресками з фасаду. У центрі північно-східної стіни двоярусне захисна вежа. Над іншими будівлями підноситься Висока п'ятиярусна башта, або скарбниця, розташована в центрі південно-східної стіни. Оборонна і Висока квадратні вежі у проекті, накриті гонтовыми шатровими покрівлями. З південно-сходу територію обителі замикає двоярусна трапезна під високим крутим дахом. Поруч з нею в'їзні брами. Будівлі обителі з'єднуються склепінчастими подземельными переходами, є таємні виходи в гори.
Мапа:
Дивиться також:
Готелі та квартири в Богородчанах
Відео про це місце:
Інші пам'ятки поруч: