Опис:
Руїни старогрецького міста Ольвія розташовані на південній околиці с. Парутине, на березі Бузького лиману. Під товстим шаром землі зберігається загадкова і видатна історія давньогрецьких поселень. Археологи ось вже майже сторіччя намагаються осягти таємниці Ольвії, одного з найвідоміших і великих античних міст-держав Північного Причорномор'я. Ольвія, а в перекладі з давньогрецької «Щаслива», була заснована в VI ст. до н. е. вихідцями з міста Мілета і розташовувалася на двох річкових терасах – Верхній і Нижній місто.
Площею близько 50 га. А на 500 гектарах по берегах Бузького, Дніпровського та Березанського лиманів перебувало півтори сотні поселень, в основному займаються сільським господарством, так звана хору Ольвії. Сам місто оточувала кам'яна оборонна стіна з вежами і цитаделлю. У Верхньому місті була агора – торгова площа, яка служила так само громадським центром та теменос – священний ділянку з храмами і вівтарями, а в Нижньому розташовувалися численні ремісничі квартали і порт. В Ольвії випускалася срібні, мідні і навіть золоті монети. Панувало народні збори і виборний рада, а приводили в дію прийняті закони щорічно змінювані чиновники – архонти і стратеги. Дійсно, по організації суспільного життя і рівнем розвитку городян, навіть через дві з половиною тисячі років, стародавнє місто-держава вселяє повагу.
Ольвія Понтійська була одним з чотирьох найбільших античних полісів у Північне Причорномор'я, проіснувавши протягом тисячоліття - з VI ст. до н. е. до IV ст. н. е. Була заснована р. переселенцями з Мілета, перевалочним пунктом для яких послужив о. Борисфен (Березань). Згадується в "Історії" Геродота. Найбільшого розквіту досягла в еллінський період (до I ст. н. е..), потім була римською провінцією, поки не зникла під натиском гунів. Знайдений головний вівтар (теменос), центральна площа (агора), фундаменти храмів і житлових будинків, склепи знатних жителів, фрагменти цитаделі, оборонних стін і воріт, дороги і т. д. Тривають пошуки руїн античного театру, який, ймовірно, покоїться на дні лиману. У 1926 р. територія розкопок оголошена державним заповідником. Зараз це Національний історико-археологічний заповідник "Ольвія". В приміщенні старого маяка відкрито музей, де представлені знахідки, зроблені в ході розкопок. Для огляду доступно підземелля античного склепу. Також відкрито лапідарій, в якому представлені стародавні надгробки і фрагменти античної архітектури. Щорічно в 20-х числах серпня проходить фестиваль "Музи Ольвії".
Мапа:
Дивиться також:
Готелі та квартири у Миколаєві
Відео про це місце:
Інші пам'ятки поруч: