Культурно-туристичний центр «Вежа» (Стара водонапірна башта)

Опис:

Зараз в будівлі старої водонапірної вежі розміщується важливий об'єкт Маріуполя - культурно-туристичний центр "Вежа". Він працює з 2018 року і за цей час став справжнім живим центром культурного життя міста. Це місце відкрито для різних креативних ініціатив і заходів, тут проводять громадські слухання і презентації, надають актуальну туристичну інформацію і проводять екскурсії. Ще в "Вежі" можна купити оригінальні сувеніри з символікою Маріуполя. А на останньому поверсі облаштований оглядовий майданчик, звідки відкривається вид на центральну частину міста: Драматичний театр, театральний сквер, собор Покрова Божої Матері, міський годинник і будинки старого міста.

Але у самої водонапірної вежі, в стінах якої зараз вирує культурне життя Маріуполя, теж яскрава історія, яка налічує вже понад 100 років.

Споруджувана протягом двох років міська водопровідна мережа у підсумковому варіанті, занедбаному 3 липня 1910 року, представляла собою розгалужений водопровід протяжністю двадцять один з половиною кілометр з водозабірними колонками, біля яких у будках доглядачі збирали плату за відпущений обсяг живлющої вологи, куди вода подавалася за допомогою водонапірної башти. Згідно реалізованого проекту частина лінії була безпосередньо заведена в будинку привілейованої еліти Маріуполя.

У такому вигляді міський водоканал з обслуговування більшої частини жителів (дві третини від загального числа) проіснував аж до 1932 року, коли в місті гирла Кальміусу було розпочато будівництво нової централізованої системи міського водопостачання. Залишившись не у справ Маріупольська водонапірна башта приміряла на себе роль пожежної каланчі, адже вона ще продовжувала залишатися однією з найвищих точок міської архітектури.

І хоча воєнні дії Другої світової (1939 — 1945) не завдали значної шкоди вигляду вежі-каланчі, але після того як останній пожежник покинув її стіни (переїзд в інше приміщення), вона ще довго перебувала в запустінні.

Період забуття завершився в 1983 році, коли маріупольська колишня водонапірна вежа була внесена до реєстру пам'яток архітектури місцевого значення і віддана данина, належна цьому статусу, – через шість років після розробки плану реконструкції, були розпочаті відновлювальні роботи, що включали крім відновлення будівлі, нанесення захисного шару на його архітектурні деталі.

Які примхи долі привели в стіни водонапірної башти Маріуполя представників фінансової еліти ("Приватбанк") і зараз залишається загадкою, проте з 1996 року і до нині в стінах колись головною складовою водної артерії міста діє ця організація.
Східний фасад Водонапірної башти в Маріуполі Східний фасад Водонапірної башти Маріуполя

Прекрасна у своєму поєднанні стилів (готика, ренесанс, бароко) восьмигранна в периметрі чотириярусна маріупольська водонапірна башта вінчає одну з найвищих точок міського центру. Кожна з граней її тридцяти трьох метрового червоно-білого цегляного обсягу завершується скатом даху біля підніжжя кругової заскленій оглядового майданчика під восьмискатной ж дахом.

Межъярусное горизонтальне поділ граней вежі виконано різними видами белокирпичной карнизної кладки по периметру. Вертикальне поділ граней виконано лише на рівні другого-третього поверхів з допомогою виступає обсягу зі стрілчастим завершенням.

Страница в каталоге предприятий: Вежа - Vezha Creative Space

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Маріуполі

Відео про це місце:

Інші пам'ятки поруч: