Утлюкський лиман

Опис:

Утлюкський лиман (Запорізька область) – одна з тих пам'яток в Україні, які обов'язково привертають увагу туристів, і не тільки наших співвітчизників. Цей лиман – один з відомих біля берегів Азовського моря. Хоча, як вважають туристи, це скоріше не лиман, а типова лагуна. Разом з тим, це угіддя має національне значення завдяки своїм біологічним різноманіттям. 20 серпня 1996 року Утлюкскому лиману, північній його частині присвоїли статус комплексної пам'ятки природи загальнодержавного значення.

Бажаючи відвідати Утлюкський лиман, потрібно дістатися до таких популярних на Азові курортів, як р. Генічеськ (західне узбережжя) або смт. Кирилівка. Також на його берегах знаходяться і інші населені пункти, начебто сіл Давидівка або Атманай, Невське або Комісарівка, а також інших селищ поменше.

Протяжність Утлюкського лиману становить 45 кілометрів, а максимальна ширина – 20 кілометрів. Глибина місцями досягає 3,5 метрів. Загальна площа лиману – приблизно 400 кв. км.

Утлюкський лиман утворився завдяки Федотовій косі і її продовження косі Бирючьей, якими він відокремлений від Азовського моря. Вхід до нього знаходиться між Бірючий острів з південно-західній його частині і Арабатською Стрілкою. Берег лиману має стрімкий характер на північно-заході, а з південно-сходу берег пологий. В лиман впадає відразу кілька річок: Атманай, а також Великий і Малий Утлюк. До речі, там, де впадають останні з названих джерел, солоність води трохи нижче, ніж в інших місцях.

Утлюкський лиман - фото 1Было час, коли Утлюкський лиман, особливо ділянку поблизу смт. Кирилівка (раніше село Азовське, що входить нині до складу вищезгаданого селища міського типу), розглядався для будівництва тут рибницького підприємства, от тільки місцеві влади виступили проти подібної ініціативи.

Серед унікальних особливостей Утлюкського лиману те, що на вході в нього знаходиться затонуле судно, яке можна знайти, якщо опинитися за 9 кілометрів на захід від Бирючьего острова. Привабливий лиман для туристів і своїми лікувальними грязями. Не дивно, що місцевий бальнеогрязьовий кліматичний курортний комплекс популярний серед відпочиваючих з різних куточків України і не тільки. Мулова грязь в цих місцях і плюс до того місцевий сірководневий хлоридний натрієвий джерело дозволять поправити здоров'я людям з проблемами з органами дыханиями, захворюваннями опорно-рухового апарату, а також гінекологічної та периферійної нервової систем.

Утлюкський лиман - фото 2крім того, цікавий Утлюкський лиман своїй практично завжди гарною погодою, яка не може не радувати. Тут комфортно купатися і в штиль, і навіть у невеликий шторм. А любителі віндсерфінгу і зовсім просто обожнюють Утлюкський лиман. Температура води в літній період коливається в діапазоні 22-30 градусів за Цельсієм вище нуля.

Історія Утлюкського лиману по-своєму особлива. Ці місця називали «Диким полем», а вони входили до складу так званого «Квадрата Геродота». Нинішнє свою назву лиман отримав від двох вищевказаних річечок. У період VI-III тисячоліть до н. е. тут жили арійські племена, а після і їх нащадки – кіммерійці, скіфи та сармати.

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири у Кирилівці

Відео про це місце:

Інші пам'ятки поруч: