Бабин Яр

Опис:

Бабин Яр—урочище в північно-західній частині Києва, між районами Лукъяновки і Сирцю. Бабин Яр отримав всесвітню популярність як місце масових розстрілів цивільного населення, головним чином євреїв, циган, а також радянських військовополонених, що здійснювалися німецькими окупаційними військами в 1941р. Всього було розстріляно, за різними джерелами, від 33 тисяч до 100 тисяч чоловік. В даний час на території Бабиного Яру знаходяться кілька пам'ятників і меморіальних комплексів жертвам Голокосту та іншим жертвам убивств.

Вперше згадується під сучасною назвою в 1401 році, коли господиня корчми (укр. «баба»), що знаходився тут, продала ці землі домініканському монастирю. У XV—XVIII ст. також зустрічалися назви «Шалэна Баба» та «Бісова Баба».

У 1869 році поблизу Бабиного Яру був відкритий літній військовий табір — «Сирецький військовий табір». У 1895 році на його території було відкрито т. н. Дивізійна церква, знищена після революції. На місці цієї церкви пізніше знаходилися ворота Сирецького концентраційного табору.

У 1870 році територія, прилегла до Бабиного Яру з півдня, була використана під будівництво Лук'янівського цивільного кладовища (існує ще Лук'янівське військове кладовище). Кладовище закрили в 1962 році. В даний час територія кладовища — заповідна зона.

У 1891-1894 рр. в безпосередній близькості до Бабиного Яру було створено Нове єврейське кладовище (з ділянкою для караїмів). Воно було закрито в 1937 році і знищено під час Другої світової війни. Зберігся лише невеликий фрагмент кладовища і контора. Залишилися поховання були в 1960-ті роки перенесені на Берковецьке кладовище.

Під час Великої Вітчизняної війни німецькі війська, що зайняли Київ 19 вересня 1941, використовували Бабин Яр як місце масових розстрілів.

Перший розстріл відбувся 27 вересня 1941 року — було розстріляно 752 пацієнта психіатричної лікарні ім. Івана Павлова, яка знаходилася у безпосередній близькості до яру. Точне місце розстрілу невідомо.

24 вересня на Хрещатику силами НКВС були підірвані будинки, в яких розташовувалися представники окупаційної адміністрації. Вибухи і пожежі продовжилися в наступні дні було знищено близько 940 великих житлових і адміністративних будівель. У звіті представника імперського міністерства окупованих східних областей від 5 жовтня 1941 року говорилося, що пожежа поширилася на площі 2 тисячі кв. м., без даху над головою залишилося близько 50 тисяч осіб. Нацисти використали це як привід для знищення єврейського населення.

 

Мапа:

Дивиться також:
Готелі та квартири в Києві

Інші пам'ятки поруч: