Бердянська Коса

Опис:

Бердянська коса, унікальне творіння природи, немов гігантське вудилище, кинуте в Азовське море, прорізає його теплі води на двадцять три кілометри. Вона є найбільшою на північному узбережжі і за різноманітністю і багатством природних ресурсів не має собі рівних.

Всього на Азовському морі 27 великих і малих кос. Бердянська коса - одна з них. Вона є заповідником державного значення. Умовно коса ділиться на Ближню, Середню і Далеку. Ближня коса починається гирлом річки Берди і закінчується близько солоного лікувального Червоного озера на території Бердянського курорту. На цій ділянці шість великих озер, які і є джерелом лікувальних грязей. Солоність води в них коливається від 4-6 г/л в Солодкому лимані до 130 г/л у Довгому лимані (майже як в Мертвому морі). Від Красного лиману починається середня частина Бердянської коси - порівняно вузька смуга з упорядкованими пляжами і базами відпочинку. Тут практично відсутня індивідуальне житло. Дальня коса починається біля Великого Дзендзика - острова навпроти. Тут розташований приватний житловий сектор і тут знаходиться один з найстаріших маяків Азовського моря, який вказує шлях до Бердянського порту вже більше 150 років. Східний берег коси – це пологі піщані пляжі – основна зона розташування санаторіїв, баз відпочинку та оздоровчих таборів. Вода тут прохолодніше і прозоріше, ніж на східному березі – в Бердянській затоці. Західний берег – мулистий, порізаний численними лиманами, зарослий очеретом і морською травою. В західний берег врізається Бердянська затока, вода в якому тепліше, ніж у відкритому морі тому, що легко прогрівається з-за своєї мелководности в цій частині.

Основним скарбом Бердянської коси є лікувальні мулові грязі, що залягають в лиманах-озерах біля основи коси. Середній лиман, озера Кругле, Довге, Мазанковское, Велика створили неповторний і різноманітний ландшафт в цій частині коси.

Ще одне багатство Бердянської коси - морські і степові бризи, що надають оздоровчий вплив на людину. Вдень вони приносять прохолоду, насичене вологою повітря, а вночі – тепло і аромат степових трав.

Багатий і різноманітний рослинний світ Бердянської коси. На ній зустрічається більше 300 видів вищих рослин, частина яких занесена в Червону книгу СРСР. Рослинний покрив представлений рослинами з могутнім корінням: колосняку чорноморського, синьоголовником приморським, катраном понтійським або, як його часто називають, морською капустою. Тут же часто зустрічаються васильок одеський, морковник приморський, синеголовник приморський. На захід від зони дюнних пісків характер рослинного покриву змінюється, де зустрічаються переважно представники степів. Різноманітністю відрізняється і тутешній тваринний світ: комахи, плазуни, птахи, ссавці. Азовське море називають морем молюсків. Це важливе джерело живлення риби. Найважливішими представниками молюсків є сердцевидка, сендесмия, мідія. Особливий інтерес представляє іхтіофауна. У морі мешкає більше 70 різних видів риб, серед яких білуга, осетер, севрюга, камбала, кефаль, тюлька, хамса, тарань, рибець, шемая, різні види бичків. На території коси мешкає велика кількість видів птахів: куликов, лебедів, чапель, качок, сорок чайок індійських, очеретянок (єдиний птах з нічним співом), і ще більше їх стає під час перельотів. І хоча півострів велелюдний, на його території живуть зайці, їжаки, лисиці, ласки, куниці. У прибережних водах з'являються дельфіни. Найбільші з пам'яток природи — острови Великий і Малий Дзендзики, малі острови архіпелагу Астапиха — служать місцем проживання птахів. На їх території гніздяться більше 3000 чайок, крячків, куликів, і тому ці місця є заповідником.

Сьогодні на Бердянській косі, в цьому унікальному природному куточку – розташовані десятки баз відпочинку, профілакторіїв, дитячих оздоровчих таборів. По всій її території побудовано безліч магазинів, кафе і барів, кіосків і торгових лотків, кілька ринків і автостоянок, поштове відділення.

З містом Бердянська коса пов'язана автобусними маршрутами та теплоходами. Тут є причал, де швартуються катери, яхти і прогулянкові теплоходи, виходять з акваторії порту. На пляжі пропонуються різноманітні гидроатракционы, прогулянки на катерах і яхтах.

Мапа:

Афіша подій:


02.02.2020 Снежное пузырьковое шоу «Leo dreams show»


16.04.2020 Тур на Dreamstate Europe в Польше

Дивиться також:
Готелі та квартири у Бердянську

Інші пам'ятки поруч: